T, 21.03.2023

Hispaanias ja Portugalis jõustus hinnalagi gaasile

Hispaanias ja Portugalis jõustus hinnalagi gaasile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Gaasipliit.
Gaasipliit. Foto: Ants Liigus

Hispaanias ja Portugalis jõustus teisipäeval Euroopa Liidu toetatud hinnalagi elektrijaamade kasutatavale maagaasile, millega loodetakse leevendada elektrihinna aina kiirenevat tõusu.

Venemaa kallaletung Ukrainale põhjustas gaasihindade tõusu, mis kergitas juba niigi kasvavaid elektriarveid kahes riigis, mille ühendus ülejäänud Euroopa elektrivõrguga on napp.

Euroopa Komisjon lubas läinud nädalal piirata gaasi hinna elektritootmises esialgu 40 eurole megavatt-tunni kohta ning tuleva 12 kuu jooksul peaks hinnapiiriks kujunema keskmiselt 50 eurot.

Hispaania valitsuse eelduste kohaselt peaks meede, mis kehtib 31. maini 2023, vähendama leibkondade elektriarveid kuni 20 protsenti.

Hispaania energiaminister Teresa Ribera ütles, et hinnalagi kaitseb Hispaania ja Portugali leibkondi «turbulentse ja keerulise» olukorra eest energiaturul, mille on tinginud sõda Ukrainas.

Energiahinnad on Hispaanias ja Portugalis viimastel kuudel järsult kasvanud Euroopa elektriturureeglite tõttu, mis sunnivad tootjaid müüma elektrit kõige kallima elektritootmistehnoloogia hinna juures, mis hetkel tähendab gaasielektrijaamasid.

Madrid ja Lissabon on selle süsteemi vastu juba kuid võidelnud, kuna leiavad, et see ei sobitu Pürenee poolsaare oludega, kus sõltutakse suurel määral taastuvenergiast.

Paljud EL-i riigid on reformile aga vastu, kuna kardavad selle mõju konkurentsile.

Märksõnad
Tagasi üles