Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Neli põhjust, miks venemaalased pankadest raha välja võtavad

Copy
Klient rubladega Omski turul maksmas.
Klient rubladega Omski turul maksmas. Foto: Scanpix/ Reuters/ ALEXEY MALGAVKO

Juunikuu esimese kümne päevaga kasvas venemaalaste käes oleva sularaha hulk idanaabri keskpanga andmetel 150,4 miljardi rubla võrra.

Seda on küll kordades vähem kui pärast Ukraina ründamist ning lääneriikide kehtestatud sanktsioonide algust veebruari lõpus ja märtsi alguses, kuid siiski poolteist korda enam kui eelmisel aastal samal ajal, kirjutab Komsomolskaja pravda.

Miks venemaalased raha suures mahus pankadest välja võtavad?

Finantsanalüütiku Mihhail Beljajevi sõnul on peamine põhjus ebakindlus. Inimesed tunnevad end kindlamalt, kui raha on käepärast, aga mitte pangas. Samamoodi tundsid inimesed ka sõja alguses, kuid siis kompenseeris riski pankade makstud kõrge, keskmiselt aasta baasil 21-protsendiline intress. Sellist hinda hoiustele enam ei maksta.

Teise põhjusena tõi ekspert välja edasilükatud ostud. Nimelt ei ostnud inimesed mitmeid kuid midagi, sest hinnad olid kõrged ja raha pangahoiustel kinni. Nüüd aga on inimesed ostma hakanud. Seda enam, et paljude kaupade hinnad on langenud ning ostudeks on sobiv aeg, olgu selleks siis tahvelarvutid või mobiiltelefonid.

Kolmanda põhjusena tõi ekspert välja puhkuste perioodi. «Ei maksa unustada, et on suvi ning puhkuste aeg. Ning mitte igal pool ei saa pangakaarte kasutada, nii et osa puhkuse-eelarvest võiks sularahas olla,» rääkis ta. Samuti kardavad inimesed, et välismaal ei pruugi Venemaa pangakaardid toimida. Nii on mitmed Türgi hotellid teatanud, et võtavad vastu rublasid sularahana.

Neljanda põhjusena nimetas Beljajev pangavahetust. Olgugi, et hoiuseintressid ei pruugi olla väga erinevad, on ka protsendine vahe midagi väärt ning inimesed tõstavad oma raha ühest pangast teise.

Uut suuremat sularaha väljavõtmise lainet ootab Beljajev juuli alguses. Just siis saabub aprillis alanud 3-kuuliste tähtajaliste hoiuste tähtaeg. Siis ei olnud küll intress enam 21% aastas, kuid ka 19-protsendiline intress oli atraktiivne, 

Tagasi üles