N, 30.03.2023

Tööstustele teeb muret tooraine hind

PM Majandus
Tööstustele teeb muret tooraine hind
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sanktsioonide rakendamine ja toorainekraanide kinnikeeramine on end tunda andnud ettevõtluses. Eriti keeruline paistab olukord metallitööstuses, kus põhitoore tuli seni Venemaalt ja Ukrainast.
Sanktsioonide rakendamine ja toorainekraanide kinnikeeramine on end tunda andnud ettevõtluses. Eriti keeruline paistab olukord metallitööstuses, kus põhitoore tuli seni Venemaalt ja Ukrainast. Foto: Elmo Riig

Swedbanki uuringust selgus, et tööstusettevõtted planeerivad hoolimata järjestikuste kriisidega kuhjunud probleemidest tänavu kasvukursil püsida, kuid 90 protsendile neist valmistab muret tooraine prognoosimatu hind.

43 protsenti uuringus osalenud ettevõtetest kavatseb laieneda uutele turgudele, millest olulisemad on Euroopa suurim majandus Saksamaa ning Rootsi ja Ühendkuningriik.

Uuringu järgi on kasvuplaanide suurim takistus, mida tunneb üheksa tööstusettevõtet kümnest, tooraine prognoosimatu hind ja kättesaadavus. Samuti on energiakulude osakaal ettevõtete käibest enam kui kahekordistunud. Nii prognoosib kasumlikkuse suurenemist 30 protsenti ja vähenemist 29 protsenti Swedbanki uuringus osalenud ettevõtetest, mis on eelmise aastaga võrreldes pessimistlikum prognoos.

«Arvestades toorme ja energia erakordset hinnataset, mis ei ole juba pikalt stabiliseerunud, peavad ettevõtted muutuma paindlikumaks nii tarnijate kui klientidega sest kiire reageerimine on muutunud meie tööstusele ellujäämise küsimuseks,» ütles Swedbanki tööstusosakonna juhataja Raul Kirsimäe.

«Ettevõtted, kes sisendhindade kasvu klientidele edasikandmisel hiljaks jäävad, on kindlasti nõrgemas positsioonis ja halvemal juhul sunnitud tegevuse lõpetama,» lisas ta.

Keerulisele majanduskeskkonnale vaatamata planeerib käibe kasvu 68 protsenti uuringus osalenud ettevõtetest. Tugevat käibekasvu planeerivad tänavu masina- ja metallitööstuse ning toiduaine- ja puidutööstuse ettevõtted, kuid käibekasvu olulisem põhjus ei ole mitte suurenenud tootmismaht, vaid inflatsioon ja üldine tooraine hindade kallinemine.

Rohkem kui kahesaja osaleja hinnangul kasvab palk tänavu tööstusettevõtetes keskmiselt 8,5 protsenti ning meeskonda kasvatatakse keskmiselt 2,6 protsendi võrra. Uuringu tulemusi kogu Eesti töötussektorile laiendades värvatakse Eesti suurima tööhõivega sektorisse tänavu veel ligi 3000 uut töötajat.

Samuti ei ole tööstusettevõtete planeeritud investeeringud keskmisena märkimisväärselt vähenemas. «Kokku planeeritakse investeeringute vähemist vaid 1,4 protsendi võrra. Investeeringuid plaanivad kasvatada väiksemad, kuni 10 miljoni eurose käibega tööstusettevõtted,» tõi Kirsimäe välja uuringust selgunud positiivse üllatuse.

Samas hoiab rohkem kui kolmveerand uuringus osalenud puidutööstuse ettevõtetest investeeringuid tagasi majanduskeskkonna ebakindluse tõttu ning ligi pool toiduainetööstuse ettevõtetest peab takistuseks investeeringute pikka tasuvusaega.

Swedbanki tänavu märtsis ja aprillis tehtud tööstusettevõtete uuringus osales 205 ettevõtet, kus töötab kokku 21 638 inimest ja ettevõtete aastane koondkäive on 3,8 miljardit eurot.

Märksõnad
Tagasi üles