Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Estonian Celli käive püstitas rekordi

Copy
Kundas asuv paberimassitehas Estonian Cell.
Kundas asuv paberimassitehas Estonian Cell. Foto: Erik Prozes / Postimees / Scanpix

Estonian Cell saavutas 2021. aastal rekordilise müügikäibe 90,9 miljonit eurot ja lõpetas aasta 3,5 miljoni eurose kasumiga.

Müügitulu kasvas mullu 30 protsenti, vaatamata neljanda kvartali negatiivsele tulemusele, mille põhjuseks olid aasta lõpus hüppeliselt tõusnud energiahinnad, teatas Estonian Cell.

«Rekordeid purustava müügikäibe saavutamist toetasid samuti rekordtasemel tootmis- ja müügimahud, mis mõlemad tõusid varasema aastaga võrreldes 8 protsenti,» ütles ettevõtte juhatuse liige Siiri Lahe.

Lahe selgitas, et 2021. aasta algas eduka taastumisega eelneval aastal COVID-19 poolt mõjutatud kahjumist. Tugevat nõudlust toetas tema sõnul sisemine kuluefektiivsus, seda kuni aasta lõpukuudel ootamatult eskaleerunud energiakriisini ja järsult tõusnud energiahindade negatiivse mõjuni.

«Ehkki neljanda kvartali tulemus oli kõrgetest energiahindadest tulenevalt negatiivne, suutsime eelnenud kvartalite kasumi ja sisemise energiatarbimise efektiivsuse arvelt 2021. aasta siiski lõpetada 3,5 miljoni eurose kasumiga,» selgitas Lahe, lisades, et eelnenud ehk 2020. aasta kahjum oli 9,3 miljonit eurot.

Ettevõtte juhatuse liikme Rain Pärna sõnul oli 2021. aasta väga edukas ka ettevõtte sisemiste arengute poolest. «Püstitasime tootmismahu rekordi tasemel 188 000 tonni aastas ning saavutasime sihiks seatud keemia ja energiakulude säästu naturaalühikutes toote tonni kohta,» kommenteeris Pärn.

Tänu tööprotsesside optimeerimisele säästis Estonian Cell Pärna sõnul mullu uuel tootmismahu tasemel 9 gigavatt-tundi energiat. Juba 2020. aastal oli ettevõte uute investeeringute tulemusel saavutanud elektrienergia kokkuhoiu 10 gigavatt-tundi aastas.

Kuuendat aastat järjest ületas Estonian Celli biogaasi toodang 7 miljonit kuupmeetrit. 2021. aastal tootis ettevõte 75-protsendilise metaanisisaldusega biogaasi 7,4 miljonit kuupmeetrit. Toodetava biogaasi energeetiline väärtus on üle 50 gigavatt-tundi aastas.

«Innovaatiline biogaasi tootmine reovees olevast orgaanikast andis taas kord märkimisväärse panuse keskkonna ja süsiniku jalajälje vähendamisse,» selgitas Pärn.

Ettevõte plaanib jätkuvalt muuta ööpäevaringselt maksimumvõimsusel töötava tehase ressursside kasutamist senisest veelgi efektiivsemaks, seeläbi ka keskkonnahoidu panustades. «Paralleelselt alustame 2022. aastal tootmismahu pudelikaelade eemaldamise järgmise etapi investeeringute ettevalmistust, et tõsta olemasoleva tehase tootmismaht äristrateegias ettenähtud enam kui 200 000 tonnini aastas,» lisas Pärn.

Samuti jätkab ettevõtte Pärna sõnul tööd roheenergia tootmislahendustega ja CO2 jalajälje vähendamise nimel, et saavutada kooskõlas emaettevõtte Heinzel Grupi eesmärkidega vähemalt 35-protsendiline süsinikuemissiooni vähenemine aastaks 2030. Pärn väljendas usku, et pikaajaliselt püsib nõudlus puitmassi ja paberitoodete järele kasvutrajektooril.

Eeldatavat majandustulemust kommenteerides selgitas Lahe, et 2021. aasta lõpus alanud energiakriisi mõju ettevõtte tulemustele on võimendunud 24. veebruaril Venemaa agressiooni järgselt Ukrainasse. «Käimasoleva aasta tulemus sõltub suuresti rahvusvahelise geopoliitilise olukorra stabiliseerumisest ja energiakriisi ohjeldamisest, aga ka globaalsest majandusarengust,» ütles Lahe, selgitades, et ettevõttele on tohutu sisendhindade tõusu surve nii puidu- kui kemikaalide müüjatelt, seda lisaks energiahindade mitmekordistumisele eelmise aastaga võrreldes.

«Ehkki lühiajaline tulemus ei ole üheski aspektis ennustatav, anname parima, et kiirelt kohaneda igapäevaselt muutuvate oludega ja pikaajalises vaates tegutseme jätkusuutliku kasvu nimel,» võttis Lahe kokku ettevõtte väljavaate edasisteks aastateks.

Märksõnad

Tagasi üles