Nende kütteliikide kasutuselevõtt on energeetilise arengu mõttes tagasikäik. Loomulik tsükkel kulges õlilt gaasile ja gaasilt taastuvkütustele. Praegu ollakse jõutud teise ja kolmanda etapi vahepeale, kust on võimalik kukkuda tagasi esimesse etappi.
«Õli kasutamine ei ole eelistatud lahendus, vaid ajutine lahendus, mis ei ühti ei Adveni, Eesti ega ELi pikaajaliste eesmärkidega,» sõnas Aguraiuja.
Selliseid hinnahüppeid nagu eelmisel kütteperioodil Aguraiuja ei välistanud, kuid avaldas lootust, et Utilitase muud kütteliigid: taastuvad kütuseid, heitsoojust ja jäätmed suudavad pehmendada üksikute kütteliikide võimalikku hinnatõusu.
«Mida rohkem onkasutatud taastuvkütuseid, seda odavam on sooja hind ja mida vähem, seda kallim on toasoe,» nentis Aguraiuja. Hakkepuidule üleminekul on kõige suurem takistus puidu ladustamine ja ka suuremale katlamajale vajaliku maa leidmine ja logistika. See saigi Advenile Tallinnas saatuslikuks: neil olid pisikesed kinnistud elumajade vahel, tihti vaid kümme meetrit kellegi elutoast, kuhu ei olnud võimalik muud lahendust rajada.
Põlevkiviõli ei pruugi tuua hinnaleevendust
Ainuke Adveni kaugküttekatlamaja, mis endiselt ainult maagaasi kasutab, on Vändras. Põhjus, miks ei ole seal loodud muid võimalusi, on maas. «Me oleme tahtnud rajada hakkepuidu katlamaja, kuid seni pole leitud maad. Nüüd on ühe kinnistu detailplaneering menetluses, aga see pole kiire lahendus. Kulub aega, et taotleda KIKi toetus, viia läbi projekteerimine, hanked ja ehitus. Kõige kiiremini valmiks uus katlamaja sinna järgmise aasta lõpuks. Ajutise meetmena kaardistame, kuidas sinna põlevkiviõliga hinnaleevendust tuua.»