Samuti on tema hinnangul tõenäoline, et gaasihoidlate ja eriti Gazpromile kuuluvate hoidlate madal täituvus on olnud tahtlik tegevus. «Mitte lihtsalt madalam, vaid pretsedenditult madalam – oleks pidanud olema 30–40 protsenti, oli 4 protsenti. Tagantjärgi tarkusena – kui arvasime, et Venemaa kasutas situatsiooni ära, siis tegelikult oli selle taga pikem plaan.»
Tõsised probleemid viljasaagiga
Vare sõnul kardetakse praegu, et Ukraina viljatoodang väheneb poole võrra. «Venelastelt peaks tulema rekordsaak, aga nad ei saa seda välja viia. Pakistanis on juba pool saagist hävinud ja pool ülejäänust hävib veel – India juba muretseb. See lööb niimoodi...» rääkis ta.
Tema sõnul on teravili toiduhinna ahelas samasuguse rolliga nagu gaas energeetikas. «Kui lisame, et toormed on löögi all ja näha pole, et aasta perspektiivis asi oluliselt paraneks – ja kui lisame veel ootamatusi, mis võivad tekkida sõja või poliitiliste otsustega rahvusvahelisel tasandil...peaks ikka lähtuma eeldusest, et järgmise kevadeni on garanteeritud mitt lihtsalt kõrgema tasemega hinnad, vaid hinnad võivad veelgi kasvada. See võiks olla aktsepteeritud lähtekoht, millest hakatakse edasi vaatama,» sõnas Vare.
Eelkõige tuleb tema sõnul rääkida ausalt, et olukord pole «ajutine». «Ei ole ajutine. Ei ole ajutine! Kogu aeg kuulen «ajutine»,» sõnas ta.
Eesti Pank: hinnatõusu põhjustas majanduse hea seis
Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik tõdes, et keskpangad peavad olukorrale reageerima rahapoliitika karmistamisega. «Varaostud lõpetatakse ja oodata on ka intresside tõusu sel aastal,» märkis ta. Samas ütles Kaasik, et üksikute riikide inflatsiooniga eraldi rahapoliitika ei tegele, kuigi nii suurt erinevust erinevate euroala riikide hinnatõusu vahel nagu praegu pole tema sõnul varem nähtud.
Kaasiku sõnul võiks inflatsioon taanduda alles paari aasta pärast ja seda eeldusel, et hinnatõus jääb peamiselt energiahindadesse ja ei teki nn «teise ringi efekti». Tema sõnul tuleb Eestis mõelda sellele, kuidas saaks elektrienergias pakkumise poolt hinda mõistlikumale tasemel tuua.
Keskpankur põhjendas aga Eesti üldisest tasemest kõrget inflatsiooni ka sellega, et majandus oli enne Vene invasiooni «üliheas seisus». «Olime üks kiiremaid koroonakriisist taastujaid. Hea majandusseis tähendab, et ettevõtetel on lihtne hinda tõsta,» leidis ta.