E, 6.02.2023

iPhone saab tõenäoliselt endale Androidi maailmast tuttava laadimispesa

Carl-Robert Puhm
, majandusajakirjanik
iPhone saab tõenäoliselt endale Androidi maailmast tuttava laadimispesa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui Apple'i tegevjuht Tim Cook (pildil) kahe aasta pärast uusi iPhone'e tutvustama peaks, võib neil olla juba USB-C pesa.
Kui Apple'i tegevjuht Tim Cook (pildil) kahe aasta pärast uusi iPhone'e tutvustama peaks, võib neil olla juba USB-C pesa. Foto: Stephen Lam/Scanpix

Apple testib uute iPhone’i mudelite arenduses laadimisstandardit USB-C, ütlesid ettevõtte tegemistega kursis olevad allikad.

Bloombergi teatel katsetab Apple oma järgmiste iPhone’i mudelite peal nii USB-C laadimispesa kui ka üleminekuadapterit, mis võimaldaks kasutajatel telefoniga ühendada varem soetatud Lightning-otsaga lisaseadmeid, näiteks kõrvaklappe.

Kui Apple peaks oma telefoniäri tõepoolest uue standardi peale üle viima, võivad USB-C laadimispesaga iPhone’id kõige varem peolettidele jõuda 2023. aastal. Tänavuse aasta telefonid tulevad veel kindlasti Lightning-pesaga, kirjutab Bloomberg.

Üleminek USB-C-liidesele oleks loogiline ka põhjusel, et see muudaks Apple’i seadmete laadimise mugavamaks. Juba praegu kasutab enamik iPade ja Maci arvuteid USB-C-liidest, mitte Lightning-tüüpi ühendust. Samas on osa Apple’i tarvikuid, sealhulgas AirPodid, Apple TV kaugjuhtimispult ning MagSafe’i akud ja laadijad endiselt veel Lightningu standardil.

Apple’i klientide jaoks tähendab kahe standardi paralleelne kasutamine, et nad ei saa oma iPhone’i, iPadi, Maci ja Airpodse laadida ühe juhtmega, mis on üsna veider, arvestades Apple’i soovi püüelda alati kasutuslihtsuse poole.

Ajendiks Euroopa Liit

USB-C-laadija on Lightningust veidi suurem, kuid võimaldab kiiremat laadimist ja andmeedastust. Uue laadimisstandardi kasutuselevõtu suurim muutus oleks aga, et kuna USB-C ühildub paljude teiste seadmetega, saaks iPhone’e ja Androidi telefone hakata lõpuks laadima ühe laadijaga.

Samas vähendaks iPhone’ide üleminek USB-C-le aga Apple’i kontrolli tarvikuturu üle. Praegu sunnib Apple lisaseadmete tootjaid Lightning-pistiku kasutamise eest lisatasu maksma ning tarvikud peavad müügile saamiseks läbima range kontrolli. USB-C on aga vaba standard, mistõttu oleks Apple sunnitud oma senistest reeglitest loobuma.

Viimastel aastatel on Apple väidetavalt töötanud ka ilma laadimispesata iPhone’ide kallal, püüdes edendada 2020. aastal kasutusele võetud MagSafe’i-nimelist juhtmevaba laadimissüsteemi. Kuid kuna juhtmevabaühendus on telefoniaku laadimisel aeglasem, pole lähitulevikus oodata, et laadimispesa iPhone’idelt sootuks ära kaoks.

Peamine USB-C-le ülemineku põhjus peitub aga tõenäoliselt hoopis Euroopa Liidu poliitikas. Nimelt võeti aprillis Euroopa Parlamendis vastu regulatsioon, mis sunnib telefonide ja teiste elektroonikaseadmete tootjaid USB-C-liidest kasutama. «Mobiiltelefonid, tahvelarvutid, digikaamerad, kõrvaklapid ning peakomplektid, käeshoitavad mängukonsoolid ja kaasaskantavad kõlarid, mida saab laadida juhtmega kaabli abil, peavad olema varustatud USB-C-pordiga,» seisab seal.

Apple on aga öelnud, et Euroopa Liidu regulatsioon kahjustab innovatsiooni. «Oleme mures, et regulatsioon, mis kohustab kõigi turul olevate seadmete jaoks tootma ainult ühte tüüpi pistikuid, kahjustab Euroopa tarbijaid, aeglustades kasulike uuenduste kasutuselevõttu laadimisstandardites, sealhulgas ohutuse ja energiatõhususega seotud uuendusi,» teatas ettevõte eelmisel aastal.

Osa analüütikute hinnangul võib Apple Euroopa turu jaoks välja tulla ka eraldi iPhone’i versiooniga, säilitades Lightningu laadimispesaga mudelid muudel turgudel. Seda varianti ei peeta aga kuigi tõenäoliseks, sest regioonipõhiste iPhone’i kasutamine eri pistikutega tooks tarneahelatesse veelgi rohkem segadust.

USB-C-le üleminek oleks iPhone’i ajaloo teine laadimispesa muudatus. Alates 2007. aasta esimesest iPhone’ist kuni 2011. aastani kasutas Apple aastaid varem populaarseks saanud 30-PINiga iPodi pistikut. Lightningu standard võeti telefonidel esimest korda kasutusele 2012. aastal debüteerinud iPhone 5ga.

Märksõnad
Tagasi üles