AK Räniorus käib hoogne ametiühingute moodustamine

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Copy
Demonstratsioonide plakatid, mis kutsuvad üles Starbucksi ja Amazoni töötajaid ametiühinguid moodustama.
Demonstratsioonide plakatid, mis kutsuvad üles Starbucksi ja Amazoni töötajaid ametiühinguid moodustama. Foto: JASON REDMOND/AFP/SCANPIX

Eelmise sajandi viimastel kümnenditel puhkenud tehnoloogiabuum lõi uue majanduse, mida iseloomustas dünaamilisus, kiire kasv, aga ka ametiühingute puudumine ettevõtetes. Erinevalt vanast majandusest, kus töötajatelt pigistati välja viimane, iseloomustas uue majanduse ettevõtete töökeskkonda töötajate kõrge motiveeritus, tasuta puuviljad ja lõunad ning üha enam hakati rääkima sellest, et ettevõtted hoolitsevad töötajate eest nii hästi, et ametiühingud on iganenud nähtus ning varsti pole neid enam vaja.

Pealegi olid ametiühingute välja võideldud soodustused (tervise- ja pensionikindlustused) muutunud ettevõtete jaoks liiga koormavaks. Näiteks USA autotööstus ei suutnud selle sajandi esimesel kümnendil selle koormusega toime tulla ning kolmest suuremast autotootjast läksid kaks, General Motors ja Chrysler, pankrotikaitse alla ning Ford Motor pääses haamri alla minekust väga napilt.

Kuni viimase ajani olidki ametiühingud Ameerika Ühendriikidest peaaegu kadunud, alles olid vaid üksikud lõunaosariikides asuvates autotehastes, kuid nüüd on alanud ametiühingute moodustamise uus laine eelkõige Ränioru (Silicon Valley) tehnoloogiaettevõtetes, nagu Amazon, Apple ja Google, arvutimängude tootjas Activision Blizzard ja e-kommertsettevõttes Etsy ning uue põlvkonna teenindusettevõtetes, nagu Starbucks.

Tagasi üles