Riik leidis lahenduse: mobiil-IDd saab uuendada ka pärast juunikuud (1)

PM Majandus
Copy
Mobiil-id teenust saab taotleda ja uuendada ka pärast 1. juulit.
Mobiil-id teenust saab taotleda ja uuendada ka pärast 1. juulit. Foto: Mihkel Maripuu

Riik sõlmis senise mobiil-ID teenuse pakkujaga uue lepingu ja teenuse pakkumine saab jätkuda ka pärast juunikuud. Uus leping toob mitmeid uuendusi: mobiil-ID saavad taotleda ka lapsed ning üks inimene võib omada mitut mobiil-ID.

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) ning sertifitseerimisteenuse pakkuja SK ID Solutions AS (SK) sõlmisid mobiil-ID teenuse tagamiseks viieaastase lepingu, mis jõustub 2. juulist.

Lepingu kohaselt jätkub mobiil-ID senisel kujul ehk riikliku isikutuvastamise vahendina. Kõik varasemalt väljastatud mobiil-ID-d kehtivad nende viieaastase kehtivusaja lõpuni ning neid saab jätkuvalt kasutada e-teenustes.

Mobiil-ID kasutamine muutub uue lepingu järgi lihtsamaks.

«Tänu uuendatud lahendusele muutub 2. juulist mobiil-ID taotlemine oluliselt mugavamaks ja kiiremaks. Nii saab juba vähem kui kahe kuu pärast teha kõiki taotlemiseks vajalikke toiminguid mobiilioperaatori iseteeninduskeskkonnas. Sarnaselt Smart-ID-ga on tulevikus võimalik omada mitut mobiil-ID-d korraga,» ütles SK juhatuse liige Liisa Lukin.

Lisaks nimetatule võimaldab kavandatud seadusemuudatus väljastada mobiil-ID-d alates seitsmeaastastele lastele nende seadusliku eestkostja nõusolekul.

RIA peadirektori asetäitja Joonas Heiteri sõnul on paralleelselt nii mobiil-ID kui ka ID-kaardi kasutamine riigi jaoks väga tähtis, sest mitme isikutuvastusvahendi olemasolu vähendab ohte.

«Kui ühega peaks midagi juhtuma ja seda ei saa kasutada, tagab alternatiivi olemasolu muretu digiteenuste kasutamise ja digiallkirja andmise seal hulgas riiklikes teenustes, kuhu veel ei saa siseneda Smart-ID-ga,» ütles Heiter.

Praeguse teenusepakkujaga uue mobiil-ID lepingu sõlmimine järgmiseks viieks aastaks on RIA hinnangul mõistlik valik.

«Me ei hakanud otsima uudset lahendust, mille arendamine ei ole poole aastaga lihtsalt võimalik, kuna senine mobiil-ID leping lõpeb selle aasta 1. juulil. Jõudsime läbirääkimistel kokkulepeteni, mis tagavad mobiil-ID teenuse jätkumise arvestades mõlema osapoole ootusi. Samuti nägime eelmise aasta lõpus luhtunud mobiil-ID hanke järel, et hetkel ei ole pakkumises uut tehnoloogilist lahendust, mis kohanduks ilma suuremate arendustöödeta Eesti e-riigi oludega ning pakuks kasutajatele reaalset lisaväärtust,» märkis Heiter.

Tulevikku silmas pidades vaatab RIA e-kukru ehk digitaalse rahakoti suunas, mis arvestab Euroopa Liidu elektroonilise identiteedi arengutega. «Viie aastaga tehnoloogia muutub ning ilmselt selleks ajaks on olemas innovaatiline lahendus, mis pakuks kasutajatele rohkem võimalusi,» sõnas Joonas Heiter.

Ta lisas, et Euroopa Komisjoni väljatöötatav uus e-kukru lahendus tuleb üle võtta kõigil Euroopa Liidu liikmesriikidel. «Ka Eestil on määrusest tulenev kohustus see lahendus kasutusse võtta ning riigina juba töötame selle kallal. Seda aspekti silmas pidades on mõistlik niikaua jätkata senise mobiil-ID teenusega, muuta see kasutajatele võimalikult mugavaks ning mitte panustada nn vahelahendusele,» rõhutas Heiter.

Eelmise aasta detsembris tunnistasid RIA ja PPA luhtunuks mobiil-ID hanke, millega otsiti Eestile uut mobiilset lahendust ning täisteenuse pakkujat.

Tagasi üles