Jurist annab nõu Mida panna tähele, kui laps läheb tööle?

PM Majandus
Copy
Paljude laste jaoks on lehemüüja töö esimene töökogemus.
Paljude laste jaoks on lehemüüja töö esimene töökogemus. Foto: Urmas Luik

Kui 12-aastane laps soovib koolivaheajal teenida taskuraha, siis millega peab lapsevanem tema töölesaatmisel arvestama, küsib lugeja. 

Vastab tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev.

Kui olete leidnud sobiva töökoha, tuleb meeles pidada, et tööleping tuleb sõlmida kirjalikult. Alaealise töölevõtmisel peab nõusoleku andma ka seaduslik esindaja ehk lapsevanem. Seadus ei reguleeri, kuidas vanem nõusolekut andma peab ehk et see võib olla nii suuline kui kirjalik. Erandjuhtudel võib nõusoleku anda ka tagantjärele, kui noor on juba tööle asunud. Soovitav on siiski anda nõusolek kirjalikult, et kõik oleks selgelt mõistetav.

7–14-aastase puhul peab tööandja kümme tööpäeva enne lapse tööle asumist tegema kande töötamise registrisse. Alates selle aasta 1. septembrist vanusepiir alaneb ning kümme päeva ette tuleb teatada vaid 7–12-aastase lapse puhul.

Tööandja peab töötamise registri lisainfo lahtrisse sisestama:

  • alaealise seadusliku esindaja nõusoleku;
  • alaealise töötingimused, sh töö tegemise koht ja töökohustused;
  • andmed koolikohustuslikkuse kohta.

Kindlasti tasuks juurde lisada kontaktisik, kellega tööinspektor saaks vajadusel ühendust võtta – see muudab menetluse sujuvamaks.

Lastevanematel on oluline tunda huvi, millist tööd laps tegema asub ja kas see on talle jõukohane ja ohutu. Samuti tuleb meeles pidada, et alaealise tööaeg on täiskasvanu omast rangemalt piiritletud. Piirangute eesmärk on kaitsta noorte tervist.

Lähemalt saab lugeda portaalist Tööelu.

Kui lapsega on sõlmitud leping, tasub kontrollida ka töötamise registrist, kas sinna on kanne tehtud. Töötamise registri leiab maksu- ja tolliameti lehelt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles