R, 2.06.2023

Swedbank muutis kolm II samba pensionifondi elutsüklifondideks

Romet Kreek
, majandusajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Swedbank muudab teise samba pensionifonde
Swedbank muudab teise samba pensionifonde Foto: Elmo Riig/Sakala

Alates tänasest muutuvad Swedbanki II samba pensionifondid K30, K60 ja K100 elutsüklifondideks. Elutsüklifondides muutub aktsiate osakaal ja sellega seotud riskitase ajas automaatselt. Nii kaob vajadus fondi vahetada ning oht, et ollakse vanusele mittesobivas fondis, teatas Swedbank.

Viis aastat tagasi tõi Swedbank turule Eesti ainsa elutsüklifondi K1990-1999, mis oli möödunud aastal ka Eesti parima tootlusega pensionifond. Fond on mõeldud 90ndatel sündinutele ja fondi aktsiate osakaal ning riskitase muutuvad ajas automaatselt.

Elutsüklifond võimaldab fondis olijatel terve pensionikogumise pika aja olla vanusega sobilikus pensionifondis. Sellise lähenemise võtsid kliendid hästi vastu ning ka varem sündinud on huvi tundnud, miks neile nii mugavat lahendust pole. Nüüd avaneb sarnane võimalus ka 60-ndatel, 70-ndatel ja 80-ndatel sündinutele.

«Muudatuse eesmärgiks on aidata kaasa, et inimesed koguksid terve kogumisperioodi jooksul neile sobivas fondis. Vaatamata soovitustele koguda vanusele sobivas fondis, on siiski arvestatav kogus inimesi kas liiga konservatiivses või riskantses fondis, mis mõlemad kätkevad endas koguja jaoks arvestavat riski. Aastaid konservatiivses fondis koguv noor jääb nii ilma aktsiaturgudelt saadavalt kasvult ning riskantses fondis koguv pensionieelik või -ealine riskib kogutud pensionivara võimaliku vähenemisega ajal, kus võib olla vajadus kogutut kasutama hakata,» ütles Swedbank Investeerimisfondide juht Age Petter.

Praegustes K30, K60 ja K100 fondides on kindel määratud aktsiate osakaal, vastavalt siis maksimaalselt 30 protsenti, 60 protsenti ja 100 protsenti.

Uutes elutsüklifondides on arvestatud konkreetsel kümnendil sündinud inimeste II samba investeerimisperioodiga. Alguses on aktsiarisk maksimaalne ning see hakkab ajas vähenema, vastavalt lähenevale pensionieale.

Fondid K30, K60 ja K100 kujundatakse ümber elutsüklifondideks 2022. aasta jooksul.

«Elutsüklifondid on kasutusel ka Rootsis, Lätis ja Leedus ning enamlevinud ongi kümnendite generatsioonifondid samadel põhjustel, mis on meiegi muudatuse aluseks – inimesed ise ei kipu kogumisperioodiga sobivasse õigesse fondi liikuma. Üleminek elutsüklifondidele tagab selle, et fondis olija ei pea fondi ise vahetama, kuid vastavalt tema vanusele on ta kogu aeg sobivaima riski ja tootlusega fondis,» lisas Petter.

K100 fond muutub elutsüklifondiks Swedbanki pensionifond 1980–89 sündinutele.

K60 fond muutub elutsüklifondiks Swedbanki pensionifond 1970–79 sündinutele.

K30 fond muutub elutsüklifondiks Swedbanki pensionifond 1960–69 sündinutele.

K10 fond on sobilik 1950ndatel sündinutele ja elutsüklifondiks ei muutu, kuna sellel kümnendil sündinud on juba pensioniealised või kohe pensioniikka jõudmas ning konservatiivse fondi strateegia on neile sobiv. Muutub vaid K10 fondi nimi ja uus nimi on Swedbanki pensionifond Konservatiivne.

Uued elutsüklifondid jäävad ka edaspidi aktiivselt juhitud fondideks ning fondide eesmärgiks on vastutustundliku investeerimise põhimõtteid järgides investorite vara kasvatamine finantsturgudel.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles