Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

AK Kas globaliseerumine on läbi ning algas deglobaliseerumine? (3)

Copy
Globaliseerumise üks näitaja on rahvusvaheline kaubandus. Fotol Shanghai sadama konteinerterminal.
Globaliseerumise üks näitaja on rahvusvaheline kaubandus. Fotol Shanghai sadama konteinerterminal. Foto: McPHOTO via www.imago-images.de

Kohe kui Ameerika Ühendriikide presidendiks sai Donald Trump oma kuulsa loosungiga ­«Ameerika kõigepealt» (America First) ning tema administratsioon alustas tollimaksude kehtestamist Hiina, Euroopa ja veel mitme riigi kaupadele, hakati rääkima riikide isoleerimisest ning ­globaliseerumise pidurdumisest.

Põhimõtteliselt on olemas ­kolme tüüpi globaliseerumist: majanduslik, sotsiaalne ja poliitiline. Majanduslik globaliseerumine tähendab, et riigid ja regioonid on majanduslikult üha rohkem integreeritud. Nende vahel liiguvad vabalt ­kapital, kõikvõimalikud kaubad ja tooted ning nad on üha tihedamas vastastikuses sõltuvuses. Siiski ei ole ­globaliseerumise hindamiseks ühtegi väga head mõõdu­puud.

Üks palju kasutatud mõõdik on Šveitsis uurimisinstituudis ETH Zürich saksa ökonomisti Axel Dreheri loodud KOF globalisatsiooniindeks, mis baseerub nii majanduslikel, poliitilistel kui ka sotsiaalsetel kriteeriumitel.

Tagasi üles