N, 2.02.2023

Ametiühingujuht nõuab rahvale miljoneid eurosid hinnatõusu leevenduseks

Andrus Karnau
, ajakirjanik
Ametiühingujuht nõuab rahvale miljoneid eurosid hinnatõusu leevenduseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Eesti ametiühingujuht Peep Peterson.
Eesti ametiühingujuht Peep Peterson. Foto: Konstantin Sednev

Ametiühingujuht Peep Peterson soovis, et kõige väiksema sissetulekuga inimesed saaksid veel sel aastal miljoneid eurosid lisaraha, et katta sundkulude kasv.

Valitsusliit ametiühingujuhi nõudmisi ei kuulanud. Sel nädalal valitsuse tõenäoliselt heakskiidu saavas eelarves leidub 50eurone ühekordne toetus kõige vaesematele ning samuti kasvab toimetulekutoetus 150-lt 200-le eurole.

Ametiühingujuhi Peep Petersoni soovid olid aga kordades suuremad. Petersoni hinnangul tuleks tõsta alampalka 40 euro võrra. Praegu on see 654 eurot. Petersoni meelest oleks tõus pidanud tulema erakorralisena ehk varem kui tuleva aasta aasta algus.

Teine soov oli Petersonil, et tulumaksuvaba miinimum tõuseks 40 euro võrra. Seega oleks olema hakanud 540 eurot. Vastavalt sama moodi oleks pidanud ümber arvutama muud maksuastmed, sest Eestis teatavasti tulumamaksumäär sõltub inimese sissetuleku suurusest.

Petersoni hinnangul oleks need muudatused aidanud hinnatõusu leevendada umbes 200 000 Eesti inimesel.

«Lisaeelarves tehtud sammud on õiges suunas, aga ma ei pea seda õigeks, et paljud inimesed peavad minema omavalitsuse sotsiaalosakonda toimetulekutoetust taotlema,» ütles Peterson Postimehele.

«Väärikam meetod oleks see, kui tõsta tulumaksuvaba miinimumi ja kaaluda erakorralist alampalga tõusu, et kolmandik hinnatõusust jääks inimeste kanda ja kaks kolmandikku riigi ja tööandja kanda,» märkis Peterson.

Peterson ütles, et madalapalgaliste sissetulekust lõviosa läheb sundkuludele – eluase ja toit. Väikese palgaga inimeste sissetulekut tuleks suurendada, mitte saata neid sotsiaalosakonda.

Ametiühingute arvutuste järgi on keskmiselt sundkulud kasvanud 120 euro võrra kuus.

Petersoni arvutuskäik näeb siis välja nii, et 80 eurot saaks inimene alampalga tõusu ja väiksema tulumaksuga. Inimese enda panus oleks siis nö mõttelised 40 eurot. Ametiühingute arvutuste järgi on keskmiselt sundkulud kasvanud 120 euro võrra kuus.

«See päästab inimese toimetulekutoetuse taotlemisest,» märkis Peterson.

Peterson on kohtunud peaminister Kaja Kallasega, kes tutvustas ametiühingutele valitsuse plaani, kuidas leevendada hinnatõusu. Kallasel polnud aga üle-eelmisel kolmapäeval aega, et kuulata ametiühingute ettepanekuid.

«Me ei loobunud eesmärgist, et hinnatõusu tuleb leevendada õiglasemalt,» kinnitas Peterson.

50eurone ühekordne toetus läks lisaeelarvesse Keskerakonna nõudmisel.

Märksõnad
Tagasi üles