Eesti on eesrindlik
Praegu ollakse DIANAga veel üsna algusjärgus ning läbirääkimised, kuidas koostöö teaduskeskuste, riikide valitsuste ja NATO sekretariaadi vahel täpselt toimima hakkab, on veel pooleli. Esimesed sammud on aga tehtud ning juhtohjad on haaranud Eesti ja Ühendkuningriik.
Aprilli alguses teatati, et Eestisse rajatakse NATO iduettevõtete kiirendi ning DIANAga ühendatakse mitu siinset uute tehnoloogiate testimiskeskkonda. Londonisse viiakse aga DIANA peakontor ning sealses kiirendis hakatakse tõenäoliselt keskenduma tehisintellektile ja autonoomia arendamisele.
Lisaks Eestile ja Ühendkuningriigile on kiirendeid planeeritud veel Portugali, Belgiassse, Taani, Itaaliasse, Türki, Kreekasses ja Tšehhi.
Miljardi euro suurune innovatsioonifond peaks oma esimesed rahasüstid tegema juba tuleva aasta alguses ning DIANA kiirendite esimeste pilootprojektidega on kavas alustada tuleva aasta suvel. Täismahus peaks need tööle hakkama 2025. aastal.
NATO sõnul on see maailma esimene mitme riigi riskikapitalifond. Seejuures lubatakse olla kannatlik ning pakkuda erasektorile katkematut toetust suisa 15 aasta vältel. Samuti kavatsetakse fondi raha investeerida ka teistesse riskikapitalifondidesse, kes juba investeerivad tehnoloogiatesse, mida allianss soovib edasi arendada.
Jermalavičius ütles, et NATO innovatsiooni otsingute edu sõltub sellest, kui sallivad ollakse ebaõnnestumiste suhtes, viidates tõsiasjale, et kümnest ettevõttest võib murrangulise tehnoloogia kasutuselevõtuni jõuda vaid üks.
NATO riskifond on avatud kõigile liitlastele, kuid fondi panustavate riikide nimistu selgub juunis Madridis NATO tippkohtumisel. «See, mida me eelmisel nädalal teatasime, oli esimene samm,» ütles NATO pressiesindaja.
Kaitseministeeriumi teatel osaleb innovatsioonifondi läbirääkimistel ka Eesti.