Lihavõtete eel tasub meelde tuletada, kuidas köögis leiduva loodusliku kraamiga mune värvida. Lisaks vanadele heade sibulakoortele saab mune värvida ka kohvi, mustikate ja peterselliga.
Õpetusi munapühadeks: kuidas köögis leiduva kraamiga mune värvida
Selleks, et munad ikka värvuksid, tuleb neid värviva toidukraamiga koos keeta tavalisest kauem, nii oma 20 minutit. Värv kinnitub paremini, kui keeduvette lisada ka törts äädikat.
Kui on tahtmist saada munadele lisaks värvile ka looduslikku mustrit, võib koorele tihedalt ümber kerida niidi. Valge niidiga jäävad munale valged triibud, värviline niit või lõng võib ka ise munale värvi anda.
Kui pista muna värvimiseks näiteks sukaotsa või puhta marli sisse, võib sinna vahele panna riisiterasid või kruupe, siis jääb värvitud muna valgete täppidega. Mustri jaoks võib muna marli sisse keerata ka koos mõne söödava õie või lehega. Margareetad peaksid külmadele ilmadele vaatamata juba olema ninad mulla seest välja pistnud ning sobivad selle jaoks väga kenasti. Nii jääb munale taimemuster.
Sinine
Sinist värvi saab punase kapsa lehtedest, mustikatest ja arooniatest.
Lilla
Lillat värvi annavad munadele peedimahl ja hibiskuse tee. Kui mune peedimahlas veidi lühemat aega hoida, lähevad need punakaks.
Kollane
Munad saab kollaseks, kui neid keeta koos apelsinikoortega või kummelitees. Kollast värvi annab ka kurkumipulber.
Oranž
Munad saab oranžiks, kui neid keeta kollaste sibulakoorte sees.
Roheline
Munad saab värvida roheliseks, kui neid paarkümmend minutit keeta koos spinatilehtede või peterselliga.
Pruun
Munad saab pruuniks, kui neid keeta kohvis.