Luminor: kodu ostmist praegu edasi lükata ei tasu (1)

BNS
Copy
Mereäärsed uusarendused Kalasadamas.
Mereäärsed uusarendused Kalasadamas. Foto: Sander Ilvest

Kuigi geopoliitiline olukord on nii maailmamajanduses kui ka inimestes tekitanud ebakindlust, siis Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul on kodu ostmiseks alati õige aeg.

«Ajal, kui ees ootab üleüldine hinnatõus, ei odavne ka kinnisvara. Seega, kui koduostu plaan on juba mõtteis mõlkunud, siis tasuks sellega edasi minna. Ehitus- ja toormehinnad praegusel ajal tõusevad ning seetõttu ei ole kodu ostmine odavamaks muutumas,» tõdes Rebane pressiteates.

Hoolimata sellest, et ärevad ajad ja tarneraskused on mõne arenduse valmimise edasi lükanud, pole ekspertide hinnangul kinnisvara- ja ehitussektoris praegu suuri negatiivseid muutusi paistmas. Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla hinnangul võib uusarenduste pakkumine lähiajal veidi kokku tõmbuda, kuid üldist ehitusmahtude vähenemist pole ette näha. «Seetõttu usun, et ehitajal lähiajal Eestis töö selles osas otsa ei saa,» ütles Uusküla.

Ta lisas, et tõenäoliselt mängitakse tarneraskuste tõttu mõningad ehituslepingud ümber ja võibolla ka mõni arendus peatatakse, aga tervikuna järsku langust ei tule. «Kui ei saada enam teraskonstruktsioone, siis hakatakse kasutama puitkonstruktsioone või keskendutakse majade renoveerimisele ja energiatõhusaks muutmisele,» kirjeldas Uusküla võimalikest tarneraskustest ülesaamist. Küll võib Uusküla sõnul uus kinnisvara kallineda vanast kiiremini, sest uusi arendusi planeeritakse praegu mõnevõrra vähem.

Uusküla lisas, et Tallinnas ja Tartus on keskmise palga ning kinnisvara ruutmeetrihinna vahe suurenenud ja seetõttu on rahalises mõttes kinnisvara kättesaadavus muutunud suurtes linnades inimeste jaoks kehvemaks. «Eriti mõjutab see esimese kinnisvara ostjaid, sealhulgas näiteks äsja tööturule sisenenud koolilõpetajaid, kes alles koguvad sissemaksu raha. Kui praegu on olemas nii soov, võimalus kui ka leitud sobiv eluase, siis selle otsuse edasilükkamisel pole mõtet,» selgitas Luminori peaökonomist.

Siiski tuleb nii Rebase kui Uusküla sõnul kodulaenu võttes arvestada ka võimaliku Euribori tõusuga, mis muudab igakuise laenumakse kallimaks. Samas kui laen on võetud juba varem, siis Uusküla sõnul on hiljutine palgatõus muutnud mõnevõrra kallineva laenu maksmise inimestele lihtsamaks.

Tagasi üles