K, 1.02.2023

EL kehtestas Venemaale uued sanktsioonid, sealhulgas embargo kivisöe impordile

Ronald Reinap
, reporter
EL kehtestas Venemaale uued sanktsioonid, sealhulgas embargo kivisöe impordile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kivisöekaevandus Siberis.
Kivisöekaevandus Siberis. Foto: Ilya Naymushin

Euroopa Liit teatas neljapäeval, et kiitis heaks embargo Vene kivisöele ning samuti sulgeb kõik oma sadamad Venemaa alustele seoses sissetungiga Ukrainasse.

Euroopa Liidu riigid leppisid neljapäeval kokku Venemaa söeembargos, mis on osa viiendast sanktsioonide voorust Venemaa vastu seoses Ukraina sõjaga, vahendab Euronews.

Otsus tehti, kuna kogunevad tõendid, et Vene sõdurid hukkasid tsiviilisikuid Kiievi lähedal asuvates külades ja linnades.

ELi alaliste esindajate komitee kiitis sanktsioonipaketi heaks, teatas ELi nõukogu eesistujariik Prantsusmaa säutsus, mille nõukogu avaldab homme.

Euroopa Ülemkogu Prantsuse eesistumise ametnik ütles, et antud sammud on üks peamine osa «äärmiselt märkimisväärsetest» viienda laine sanktsioonidest Moskva vastu, mis sisaldavad muu hulgas ka keeldu kõrgtehnoloogilise ekspordile.

See hõlmab mitmete Venemaa pankade varade külmutamist, samuti ekspordikeeldu Venemaale, sealhulgas kõrgtehnoloogilistele kaupadele kuni 10 miljardi euro ulatuses, ning ELi sadamate sulgemist Venemaa lipu all sõitvatele laevadele.

Meetmete hulka kuuluvad ka esimesed ELi sanktsioonid Venemaa energeetika vastu, mis hõlmavad söeembargot, mille väärtus on hinnanguliselt 4 miljardit eurot aastas.

ELi liikmesriigid, kellest paljud sõltuvad suurel määral Venemaa energiast, ei ole seni suutnud kokku leppida sanktsioonides Venemaa energia suhtes. Näiteks on Ungari öelnud, et ta blokeerib kõik ELi püüdlused laiendada sanktsioone Venemaa naftale ja gaasile.

Euroopa Parlamendis toimunud arutelul ütles ELi nõukogu eesistuja Charles Michel, et lõpuks on tõenäoliselt vaja kehtestada sanktsioonid Venemaa nafta ja gaasi suhtes.

«Me peame sulgema lüngad. Me peame võtma sihikule kõik katsed sanktsioonidest kõrvalehoidmiseks ja me oleme valmis kiiresti tegutsema,» ütles Michel kolmapäeval. «Me oleme täiendavalt kooskõlastanud jõulisi sanktsioone. Uus pakett sisaldab söe impordikeeldu. Ja daamid ja härrad, ma arvan, et varem või hiljem on vaja võtta meetmeid ka nafta ja isegi gaasi suhtes.»

ELi viienda vooru sanktsioonid järgnevad kolmapäeval teatavaks tehtud Ameerika Ühendriikide ja Ühendkuningriigi sanktsioonidele. USA sanktsioonid olid suunatud Venemaa presidendi Vladimir Putini perekonnale, võttes lisaks Venemaa peamistele pankadele sihikule ka tema kaks täiskasvanud tütart.

Märksõnad
Tagasi üles