N, 7.12.2023

Riias leiab soodsamaid investeerimisvõimalusi kinnisvarasse kui Tallinnas

PM Majandus
Copy
Riias on investeerimisväärset kinnisvara, mis hindade poolest oluliselt soodsamad kui Tallinnas.
Riias on investeerimisväärset kinnisvara, mis hindade poolest oluliselt soodsamad kui Tallinnas. Foto: Lauri Kulpsoo

Majanduskasv ja kinnisvara hinnad Lätis jäävad Eestile alla, mis teeb eestlastele Riia kinnisvarasse investeerimise atraktiivseks, leiab Kaamos Kinnisvara juht Taimo Murer.

«Investorite seas on väga erineva profiiliga inimesi ning see, et kinnisvarasse investeerimist saavad lubada vaid kõrge sissetulekuga inimesed, on müüt,» ütles Kaamos Kinnisvara juht Taimo Murer.

Mureri sõnul ei paista Riia korteriturul defitsiiti ning uusi arendusi, linn on suurem ja seetõttu hajutatum ning valikut on seal kohati rohkem kui Tallinnas.

Ta lisas, et Riias on kinnisvarahinnad tuntavalt madalamad kui Tallinnas, mistõttu on alustaval investoril just Riiasse vara soetada taskukohasem. Kuna Eestis tegutsevad pangad on Eestis asuva kinnisvara tagatisel valmis korteri ostu Lätis finantseerima, on investeerimise eesmärgil mõistlik korter just Riiga osta.

«Seda toetab ka fakt, et Riia on Lätis suurim tõmbekeskus - koos piirnevate valdadega elab piirkonnas üks miljoni inimest, mis moodustab üle poole kogu Läti elanikkonnast,» nentis Murer.

Riia korteriturule investeerimist toetab statistika, mis näitab, et üüriturg Riias on aktiivne. Riia kinnisvarauuringu (november 2021) põhjal rendib Riias korterit 21% sealsest elanikkonnast. Peamisteks rentimise põhjuseks on soetamiseks vajalike rahaliste vahendite nappus (41%), mobiilne töö või puudub piisav eelistus ühe konkreetse kinnisvara vastu (36%) – ning raske eluasemelaenu saamine, nt. ei jätku raha esimeseks sissemakseks (17%).

Läti kinnisvaraturg on hinnatasemelt soodsam, kuid hinnad tõusevad sarnaselt Eestile. Nõutud on Riia üüriturul 1-2-toalised korterid. Peamiselt renditakse korterit kesklinnas ja sellega piirnevates linnaosades, kolmandik Riia rentijatest eelistavad ühetoalisi (32%) ning ligi pooled kahetoalist korterit (49%).

Mureri sõnul eelistavad investorid soetada kinnisvara, kas Riia kesklinna või selle ümberkaudsetesse piirkondadesse. Kesklinna kõrval tasub kindlasti jälgida kiirelt arenevaid piirkondi nagu Skanste, Teika, kuhu on rajatud uued bürookompleksid ja samuti koondunud palju rahvusvahelisi töökohti.

Viis asja, mida jälgida Läti kinnisvara ostes

Eelista tuntud arendaja kinnisvara – mitmed tuntud Eesti arendajad tegutsevad Riia turul ja otse arendajalt kinnisvara ostes saad arvestada tuttava kvaliteedi ja kõrgema ehitusstandardiga.

Riia kinnisvara hinnad on täna pea kolmandiku võrra odavamad kui Eestis samaväärsel varal – Eesti kinnisvara viimaste aastate hinnatõus on olnud Läti omast agressiivsem. Samas näitavad ka Läti kinnisvara hinnad stabiilsed tõusu, mis tagab, et hiljem on selle kõrgem väärtus ostuhetkest tagatud.

Arvestatav hulk Läti elanikke eelistab rentimist – kuna palgad ja laenude kättesaadavus ei ole Lätis sedavõrd kõrged kui Eestis, siis paljud inimesed rendivad kinnisvara ja see on tõusev trend.

Tallinnaga sarnased renditasud – Riia uute korterite ja majade üürihinnad on sarnased Eesti kinnisvaraturule.

Välja rentimiseks kasuta rahvusvahelisi, sealhulgas Eestis tegutsevaid kinnisvarabüroosid, kellel on osakond ka Lätis – Nii on suurem kindlustunne, et probleemide korral saad tuge ka kohapeal.

Allikas: Taimo Murer

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles