P, 2.10.2022

Eelmisel aastal oli vaid kolm tööõnnetusteta päeva: millised on kõige ohtlikumad ametid

PM Majandus
Eelmisel aastal oli vaid kolm tööõnnetusteta päeva: millised on kõige ohtlikumad ametid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ehitus. Foto on illustratiivne.
Ehitus. Foto on illustratiivne. Foto: Marko Saarm

2021. aastal kasvas koos majanduse avanemisega ka tööõnnetuste arv. Tööõnnetuste tõttu kaotas Eesti umbes 1,1 mln töötundi, teatas tööinspektsioon.

Möödunud aastal juhtus 3873 tööõnnetust. Neist kergeid oli 2827 ning raskeid 1033. Oma elu kaotas tööl 13 inimest. Vaid kolmel päeval ei juhtunud ühtegi tööõnnetust.

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul olid eelmise aasta märksõnad töökeskkonna riskianalüüs ning vaktsineerimine.

«2021. aasta oli teine, mille veetsime koos koroonaviirusega. Enamus tööandjaid hindas töökeskkonna riskianalüüsis ka bioloogilist ohutegurit ning nad tegid kõik selleks, et viiruse levikut töökeskkonnas ennetada. Osades töökohtades nähti kõige tõhusama meetmena ette vaktsineerimist, mis tekitas ühiskonnas kirgliku arutelu,» sõnas ta. Septembriks tuli tööandjatel tööinspektsioonile esitada töökeskkonna riskianalüüs.

Tööõnnetusi registreeriti enim Tallinnas ja Harjumaal (1604), kus on ka kõige rohkem ettevõtteid ning töötajaid. Teisel kohal oli Tartumaa (497) ning kolmandal Lääne-Virumaa (299). Välismaal satuvad meie töötajatest enim õnnetustesse ehitajad Soomes ning veoautojuhid Rootsis.

Üle poole ehk 67% tööõnnetustest juhtub meestega. Meeste jaoks on kõige ohtlikum amet veoautojuht, naiste jaoks poemüüja.

Enim õnnetusi kaubanduses

Enim registreeriti tööõnnetusi kaubanduses, mis on juba teist aastat esikohalt välja vahetanud nii ehituse kui metallitööstuse. Tööõnnetuste arv kasvas enim keemiatoodete tootmises, transpordisektoris ning puidutööstuses, vähenes aga põllumajanduses, ehituses ning riigikaitses. Ehituses langes tööõnnetuste arv juba kolmandat aastat järjest.

Tööinspektsioon viis 2021. aastal läbi 3424 järelevalvemenetlust, sh seitse tegevusala/probleemipõhist sihtkontrolli. Suurima tähelepanu all olid ehitus, kaubandus ning veondus ja laondus. Telefonitsi ja e-kirjaga sai inspektsioon 57 400 nõustamissoovi.

Töövaidluskomisjon lahendas 2116 töövaidlust, mis on 37% vähem kui aasta varem. Enim avaldusi esitati ehitus-, kaubandus- ning majutus- ja toitlustussektorist. 241 vaidlust oli seotud välismaise töötajaga.

Tööinspektsioon teeb järelevalvet ettevõtete üle, kus on vähemalt üks töölepinguline töötaja. Eelmisel aastal oli Eestis 145 717 ettevõtet, millest inspektsiooni järelevalve all oli 53% ja 89% töötajatest.

2020. aastal juhtus Eestis 3641 tööõnnetust, millest kergeid 2713, raskeid 918 ning töötaja surmaga lõppes 10 tööõnnetust. Töövaidluskomisjon lahendas 3378 töövaidlust.

Märksõnad
Tagasi üles