Korterite üürihinnad tegid kuuga järsu hüppe, aga järjekorrad on ülipikad (1)

PM Majandus
Copy
Üürikorter
Üürikorter Foto: Patrick Perkins / Unsplash

Uus Maa juhi Jaanus Lauguse sõnul tõusid alumise otsa korterite üürihinnad sõjapõgenikest tuleneva nõudluse tõttu Tallinnas ja ka teistes suuremates linnades ühe kuuga 15–20 protsendi võrra.

Lauguse kinnitusel on nõudlus kasvanud kõige rohkem soodsama otsa ja magalakorterite järele. «Üüriturg on praegu üliaktiivne. Näiteks tavalise 500 eurot kuus maksva kolmetoalise üürikorteri soovijärjekorda pani end ühe päevaga 40 inimest. Maakleritel on oma kontaktid ja palju kortereid ei jõuagi üldse avalikku pakkumisse,» ütles Laugus.

Tema sõnul on väljaantavate kodude üürihinnad kuuga kerkinud 15 kuni 20 protsenti ning seni 500 eurot maksva korteri eest küsitakse juba 600. Alla 400–500 euro on näiteks Tallinnas juba raske vaba ja viisakat pinda leida.

«Hinnatõus pole varem väljaantud korteriteni veel jõudnud, sest turg pole piisavalt settinud ja hinnataseme muutused pole välja kujunenud. Samuti ei ole hinnatõus mõjutanud päris kallite korterite üüriturgu, sest nende järgi pole nõudlus nii palju kasvanud,» lisas Laugus.

Tallinnas elukoha leidmine väga keeruline

Kui inimene tahab Tallinna tööle või elama tulla, siis on elukoha leidmine praegu päris keeruline. See tähendab, et linnapiirid laienevad ning inimesed kolivad keskmest järjest kaugemale, et sobivamat ja kättesaadavat elupinda lubada.

«Keila, Rapla, Kehra ja üldse hea rongi- või maanteeühendusega kohad, nagu ka Paide ja Rakvere on juba praegu hinnas ning see on kindlasti tõusev trend. Seni kiiresti toimunud linnastumine aeglustub ning elu kolib natuke jälle rohkem laiali,» lisas Laugus.

«Peale valglinnastumise jõuab Eestisse ilmselt ka teine suurlinnadest tuntud trend, kus sarnaselt seriaaliga «Sõbrad» jagavad täiskasvanud inimesed korterit ja igaühel on näiteks üks tuba. Kesklinnas oma korteri omamine muutub järk-järgult rohkem luksuskaubaks,» rääkis Laugus.

Üürikorterite kõrval läheb praegu väga hästi ka hostelitel, mis terve koroonaaja olid pankroti piiril, aga nüüd pilgeni täis, ja hinnad mitmekordseks tõusnud. «Siin on ärivõimalusi ka ettevõtjatele – pakkuda soodsaid majutuslahendusi, näiteks üürida suuri eramuid toakaupa välja või kohandada vanemaid maju ühiselamuteks,» lisas Uus Maa juht.

Tagasi üles