Kommenteerib Transpordiameti ohutuse ja järelevalve teenistuse direktor Marek Rauk (kirjapilt muutmata):
Hankelepingus tõesti ei hakatud omal ajal piirama või otse ütlema, millise klassifikatsiooniühingu ehitaja peab valima. Ehitaja sai valida nende hulgast, kellega omal ajal Veeteede Ametil oli sõlmitud haldusleping. Vastavalt meresõiduohutuse seadusele peab üle 500 kogumahutavusega laev olema volitatud klassifikatsiooniühingu järelevalve all (MSOS §12 lg 3).
Hinna osas me spekuleerida ei oska ja BWB vastust kommenteerida ei saa. Fakt on see, et pakkumuse esitamisel optimeerib iga pakkuja ka kõiki eraldiseisvaid komponente eraldi ja nii kujunes kindlasti ka klassifikatsiooniühingu valik. Määravaks oli kindlasti ka kohaliku esinduse olemasolu, mis lihtsustab asjaajamist.
Transpordiametil ei ole infot teenuse iga-aastase maksumuse kohta, sest lepingu järelevalve teenuse osutamise kohta teeb operaator. Kuna ehitusest alates on kolm laeva olnud Vene Mereregistri tehnilise järelevalve all, siis muud valikut ei ole operaatoritel olnud. Seega küsimus, kas keegi on odavam või kallim, ei olegi siin asjakohane. Omanikuna saatsime palve klassi vahetuseks välja ja seal andsime suunise võtta hinnapakkumised klassi vahetamiseks kolmelt ühingult: BV, DNV ja RINA.
Oluline on siin mainida, et tänaseni on Vene Mereregister ELi poolt tunnustatud klassifikatsiooniühing, kelle hulgast liikmesriigid saavad valida omale halduslepingu sõlmimiseks partnereid ja seda tunnustust pole keegi ära võtnud. Tänase seisuga on Vene Mereregister küll sanktsioonide all, aga see puudutab vaid finantsturgudele juurdepääsu.
Lisan ka sanktsiooni ingliskeelse sõnastuse:
It shall be prohibited to directly or indirectly purchase, sell, provide investment services for or assistance in the issuance of, or otherwise deal with transferable securities and money-market instruments, issued after 12 April 2022.