Ametnike jaoks tõelise uudispommi lõhkas aga sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo teisipäevases ETV saates «UV faktor», öeldes, et iga Ukraina sõjapõgenik saab 1000 eurot toetust.
Uurides, kuhu tuleb põgenikul toetuse saamiseks pöörduda, ei saanud vastust ei riigiinfo telefonilt 1247 ega sotsiaalkindlustusametist. «Väga hea küsimus, annan selle edasi. Ehk saame siis ka meie teada,» öeldi infoliinilt.
Reeglid loksuvad paika
Sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Silvia Peets selgitas, et vastavalt seadusele korraldab sotsiaalkindlustusamet koos kohaliku omavalitsusega kaitse saaja elamaasumise kohalikku omavalitsusse ning tagab eluruumi üürilepingu sõlmimisega seotud kulu kuni kuue toimetulekupiiriks loetava summa ulatuses.
2021. aastal on esimese pereliikme toimetulekupiir 150 eurot, teise täisealise pereliikme toimetulekupiir 120 eurot ja alaealiste laste toimetulekupiir 180 eurot kuus.
Seega saab üürilepingu kulude hüvitamiseks taotleda kokku 900 eurot pere kohta, mitte 1000 eurot. Riik maksab selle aga mitte üürilevõtjale, vaid -andjale.
«Siiani on seda kantud otse üürileandjale, ent kuidas Ukraina sõjapõgenikele eluruumi ühekordne kulu kompenseeritakse, on täpsustamisel,» ütles Peets. «Kui ajutine kaitse on saadud, on põgenikel õigus kõigile toetustele.»
Rahvusvahelise kaitse saajale laieneb veel toetusi
Rahvusvahelise kaitse saajale osutatud teenuste kulude katmisel kohaliku omavalitsuse üksusele või eraõiguslikule juriidilisele isikule lähtutakse järgmistest määradest:
1) eluruumi ühekordselt sõlmitava üürilepingu sõlmimisega seotud kulu – kuni 6 toimetulekupiiri määra perekonna kohta;
2) eesti keele õppe kulu – kuni 12 toimetulekupiiri määra inimese kohta;
3) tõlketeenuse kulu – kuni 8 toimetulekupiiri määra inimese kohta või kuni 16 toimetulekupiiri määra perekonna kohta.
Allikas: välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seadus