Venemaa inflatsioon vähenes pisut, võrreldes mitme aastakümne kõrgeima tasemega, kuid on märke sellest, et toidukaupade ja imporditud kaupade pakkumine muutub rahvusvaheliste sanktsioonide tõttu aina napimaks.
Venemaa inflatsioonišokk sillutab teed nõukogude stiilis defitsiidile
Venemaa tarbijahinnad tõusid eelmisel nädalal 2,09 protsenti, võrreldes 2,22 protsendiga nädal varem, teatas föderaalne statistikaamet kolmapäeval.
Moskva riikliku ülikooli RANEPA finantsturgude spetsialisti Aleksandr Abramovi sõnul võib Venemaad tabada nõukogudeaegne inflatsioon, mis ei väljendu mitte kõrgemates kuludes, vaid kaupade defitsiidis, vahendab Bloomberg.
«Peamine risk on praegu imporditud igapäevakaupade ja kestvuskaupade puuduse tekkimine,» ütles ta. «Paljusid kaupu ei ole enam kauplustes saadaval ja hinnad veebipoodides on järsult tõusnud.»
Rubla kokkuvarisemine koos sanktsioonidest tuleneva löögiga hoiab inflatsiooni tasemel, mida Venemaal ei ole nähtud alates valitsuse võlakohustuste täitmatajätmisest 1998. aastal. Tarbijad on suurendanud tarbimist, oodates edasist hinnatõusu, kuna rahvusvaheliste ettevõtete väljaränne suurendab defitsiidihirmu.
Bare-shelves in Moscow yesterday as Russians start panic-buying food.
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 12, 2022
Starting to look like back in the times of the USSR over there. pic.twitter.com/dJTA6oXbzf
Empty shelves at a Lenta supermarket in Irkutsk, Siberia. This is caused by panic buying triggered by sanctions, collapsing ruble. The nationwide chain has announced it would ration cereals and other basic staples so people couldn’t buy wholesale amounts. Source: IrkCity pic.twitter.com/pU0G6j2cga
— Leonid Ragozin (@leonidragozin) March 8, 2022
Venemaa keskpank on tõstnud intressimäärad 20 protsendini ja kehtestanud rubla toetamiseks kapitalikontrolli. Keskpank kavatseb reedel toimuval kohtumisel oma strateegia üle vaadata.
«Pingelised rahapoliitilised tingimused aitavad inflatsiooni leevendada, kuid see ei päästa seda sel aastal 20 protsendini jõudmisest teatud kaupade defitsiidi ja rubla märkimisväärse languse tingimustes,» ütlesid Raiffeisen Banki analüütikud klientidele.