Johnson: lääneriikide sõltuvus Vene energiakandjatest peab lõppema

Copy
Suurbritannia peaminister Boris Johnson.
Suurbritannia peaminister Boris Johnson. Foto: UK Parliament/Jessica Taylor

Suurbritannia peaminister Boris Johnsoni sõnul tuleb lääneriikidel lõpetada sõltuvus Vene naftast ja gaasist, mis võimaldab president Vladimir Putinil maailma šantažeerida, ning taastada kontroll oma energiavarude üle.

 

«Majandussuhted ei ole mitte lihtsalt taastunud (pärast 2014. aastat), need on tihenenud ning Lääs hakkas Vene gaasi sisse tooma rohkem kui kunagi varem, muutudes üha sõltuvamaks Putini heasoovlikkusest ja alludes rohkem maailma gaasi- ja naftahindade kapriisidele,» kirjutas ta ajalehes The Daily Telegraph.

Johnson nimetas «kohutavaks veaks» Lääne otsust taastada Krimmi okupeerimise järel stabiilsed majandussuhted Venemaaga ning lasta Putinil sellest kõigest «puhtalt pääseda».

Selle tulemusena, kui Putin viimaks alustas oma kõlvatut sõda Ukrainas, teadis ta, et maailmal on ääretult raske teda karistada, sõnas ta.

«Me ei saa samas vaimus jätkata. Maailm ei saa sellele pidevale šantaažile alluda,» märkis Johnson.

Peaministri sõnul pole Venemaa maavarad mitte üksnes tema rikkus, vaid see on ka nõrkus. Kui maailm suudab lõpetada sõltuvuse Vene gaasist ja naftast, jääb sealne võim ilma rahata ning tema strateegia kukub kokku.

Briti peaminister lubas selle kuu lõpuks avalikustada uue energiajulgeoleku strateegia.

Varem teatas ajakirjandus, et Johnson külastab sel nädalal Saudi Araabiat, kus tal on ees kohtumine kroonprints Mohammed bin Salmaniga, kellega arutatakse Venemaa sõjategevuse tõttu plahvatuslikult kerkinud kütusehindade kontrolli alla saamist.

«Senikaua kuni Lääs on majanduslikult sõltuv Putinist, teeb ta kõik, mis võimalik, et ekspluateerida seda sõltuvust,» kirjutas Johnson. «Kui maailm suudab lõpetada oma sõltuvuse Vene naftast ja gaasist, suudame me teda näljutada rahast, hävitada tema strateegia ja lasta ta õhust tühjaks.»

Suur energiatootja USA on juba keelustanud Vene nafta ja gaasi impordi, Suurbritannia teeb peagi sama ning Euroopa Liit on nõustunud tegema seda niipea kui võimalik, kirjutas Johnson.

Ta möönis, et Lääne võõrutamine Venemaa energiakandjatest on «valus».

Briti valitsus avaldab riigi energiajulgeoleku strateegia hiljem märtsis. Johnsoni sõnul on vajadus investeerida taastuvenergiasse, seal hulgas meretuuleparkidesse ja päikesepaneelidesse.

Ta lisas, et vaja läheks ka uusi panuseid tuumaenergiasse, seal hulgas väikestesse moodulreaktoritesse (SMR) kui ka suurematesse tuumaelektrijaamadesse.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles