Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Pank annab nõu: kuidas tunda ära sanktsioonidest kõrvalehiilimise katsed?

Copy
Citadele.
Citadele. Foto: Sintija Zandersone / LETA / Scanpix

Ulatuslikud sanktsioonid Venemaa ja Valgevene suhtes on pannud nii mõnedki nende kahe riigi ettevõtetest otsima võimalusi sanktsioonidest kõrvalehiilimiseks. Riikide ja pankade kõrval on oluline ka igal ettevõtjal endal jälgida, et ei tehtaks tehinguid sanktsioneeritud osapooltega, hoiatab Citadele. 

Eestis, Lätis ja Leedus tegutsev Citadele pank on juba avastanud katseid sanktsioonidest mööda hiilida. Ka USA rahandusministeeriumi finantskuritegude õiguskaitse võrgustik (FinCEN) on avaldanud hoiatuse seoses tuvastatud kõrvalehiilimise riskidega. Sanktsioneeritud Venemaa ja Valgevene ettevõtted kasutavad pikki vahendajate ahelaid, võltsitakse dokumente või jäetakse teadlikult kogu teave esitamata. Citadele jagab seetõttu praktilisi nõuandeid, kuidas avastada sanktsioonidest kõrvalehoidmist.

«Sanktsioonide tagajärjel on Venemaa ja Valgevene eksporditurud paljude sektorite kaupadele ja teenustele järsult kahanenud ning nii kehtestatud piirangute kui maineriskide tõttu ei ole paljude riikide ettevõtted enam nõus nende kahe riigiga koostööd tegema,» märkis Citadele panga rahapesu tõkestamise osakonna juht Viktor Tkatšenko.

«Kutsume ettevõtjaid üles olema valvsad ja veenduma, et isikud, ettevõtted ja riigid, kelle suhtes sanktsioone kohaldatakse, ei seaks sanktsioonide rikkumise või neist kõrvale hiilimisega ohtu teie enda ettevõtet. Sellega võib kaasneda koguni kriminaalvastutus ning seotud maksed võidakse külmutada,» hoiatas Tkatšenko.

Pank nimetab levinud ohumärgid 

Kindlasti tasuks tähelepanu pöörata järgmistele aspektidele. Need kehtivad nii kaupade kui teenuste kohta:

· Ootamatult saabub uus potentsiaalne äripartner eelkõige SRÜ piirkonnast, kes pakub võimalust alustada koostööd varem Venemaa või Valgevenega seotud valdkonnas.

Oht: kasutatakse mõnda kolmandat riiki, et varjata importi või eksporti Venemaale või Valgevenesse või sealt välja.

· Teiega võtab ühendust mõni isik või ettevõte ja pakub ootamatult häid tingimusi ühekordseks tehinguks valdkonnas, millega teie ettevõte tavaliselt ei tegutse.

Oht: Venemaa või Valgevene soovib tarnida keelatud kaupu, eriti IT- ja muudes tehnoloogiasektorites.

· Kasutate vahendajat, kuid vahendaja ei anna täpset ja dokumenteeritud teavet kauba päritolu või sihtkoha ega tootja või saaja kohta. Samuti on võimalik, et esitatud dokumentidel on võltsimis- või parandamistunnused.

Oht: tehinguahela mõne osapoole suhtes kohaldatakse sanktsioone.

· EList või kolmandast riigist pärit koostööpartneri esitatud dokumentidel või andmetes on näidatud kontod Venemaa või Valgevene pankades või aadressid nendes riikides.

Oht: tehinguid tehakse sanktsioneeritud isikute huvides.

· Uued koostööpartnerid eelkõige ELi riikidest: on tuvastatavad riiuli- või muu varifirma tunnused, st täpne omandistruktuur pole selge või on struktuur väga keeruline, sageli on kaasatud offshore-firmad, tegelik kasusaaja pole teada. Oht: kasutatakse firmasid, mis tegelikult kuuluvad sanktsioneeritud isikutele.

· Tehingus osaleb ebatavaliselt palju vahendajaid, mistõttu on raske lõplikku kaubasaajat või -saatjat välja selgitada.

Oht: tehinguahelas osalevad sanktsioneeritud isikud.

· Sektoripõhiselt sanktsioneeritud kaupade tarned kolmandatesse riikidesse, tegelikkuses Venemaa või Valgevene piiri või suuremate transpordisõlmede, sadamate lähedale.

Oht: kaup viiakse pärast kohaletoimetamist ühte neist riikidest.

Tagasi üles