Euroopa Liit peatab Moskva kaubanduse ja majanduse erikohtlemise, tõkestab Vene poolset krüptovarade kasutamist ning keelab EL-i luksuskaupade ekspordi Venemaale ja raua- ja terasetoodete impordi, teatas Euroopa Komisjoni juht reedel.
EL avalikustas neljanda sanktsioonide paketi Venemaa vastu
Uued meetmed kujutavad endast neljandat sanktsioonide paketti Venemaa vastu seoses tema sissetungiga Ukrainasse eelmisel kuul, mis on kooskõlastatud Ameerika Ühendriikide ja teiste G7-liitlastega, vahendab Reuters.
«Homme võtame vastu neljanda meetmepaketi, et veelgi enam isoleerida Venemaad ja võtta ära ressursid, mida ta kasutab selle barbaarse sõja rahastamiseks,» ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.
Koos teiste lääneliitlastega, sealhulgas Ameerika Ühendriikidega, tühistab blokk Venemaa kaubandusliku erikohtlemise staatuse. See avab ukse sellele, et blokk keelab või kehtestab Venemaa kaupadele karistustariifid ja seab Venemaa Põhja-Korea või Iraaniga samale tasemele. Esimese sammuna keelab EL raua- ja terasesektori kaupade impordi.
Von der Leyen ütles oma avalduses, et Venemaa liikmeõigused juhtivates multilateraalsetes organisatsioonides, näiteks Rahvusvahelises Valuutafondis ja Maailmapangas, peatatakse.
«Venemaa ei saa jõhkralt rikkuda rahvusvahelist õigust ja samal ajal loota, et ta saab kasu rahvusvahelise majanduskorra osaks olemise privileegidest,» ütles von der Leyen.
G7-liitlased püüavad järgmisel nädalal kooskõlastada Putini käsilaste vastu suunatud tegevust ja püüavad tagada, et Venemaa ja selle eliit ei saaks sanktsioonidest kõrvalehoidmiseks kasutada krüptovarasid.
ELi tippdiplomaat Josep Borrell lisas hiljem, et ta esitab ettepanekud rohkemate Venemaa oligarhide, ärimeeste ja ettevõtete musta nimekirja kandmiseks. EL on juba kehtestanud mitmekümnele neist reisikeelde ja külmutanud nende varasid.
Borrelli sõnul tabaksid uued sanktsioonid terasetööstuses tegutsevaid inimesi ja teisi, kes pakuvad Vene riigile finantsteenuseid, sõjatooteid ja tehnoloogiat.
«Nende sanktsioonidega võtame jätkuvalt sihikule oligarhid, režiimiga seotud eliidi, nende perekonnad ja prominentsed ärimehed, kes on seotud majandussektoritega, mis pakuvad režiimile olulist tuluallikat,» ütles Borrell, täpsustamata, millal uued nimekirjad võidakse vastu võtta.
«See keeld hõlmab kõiki investeeringuid, tehnoloogiasiiret, finantsteenuseid energiauuringute ja -tootmise jaoks, ning seega on sellel suur mõju Putinile,» ütles von der Leyen.