Ajud voolavad välja
Viimase "süsteemset šokki" tekitava faktorina toob ta välja ajude väljavoolu. "Kõik intelligentsed inimesed riigis saavad aru, kui jubedad nende väljavaated on. Inimesed põgenevad massiliselt kuhu iganes saavad. Kõige populaarsem sihtkoht on Tbilisi, aga lennukid on täis, nii et minnakse Jerevani, Bakuusse," kirjutab ta.
Ajude väljavool võimaldab takistada importkaubade asendamist, annab löögi ekspordivõimekusele, takistab Hiinaga integreerumist ning tõkestab kodumaist tootmist. Seega peaks Lääs Galejevi sõnul seda igati soodustama. Galejevi sõnul teatas ta sõber, kes õpib prestiižikas Moskva Füüsika-Tehnoloogia Instituudis (MFTI), et "pool ülikoolist" on juba võtnud suuna Usbekistani. Samuti põgenevad Dmitri Medvedjevi patronaažil asutatud Skolkovo Teaduse-Tehnoloogia Instituudi tudengid.
"Varsti uksed muidugi sulguvad. Juba praegu pakub Putin IT-spetsialistidele "präänikuna" mitmeid privileege, millest olulisim on sõjaväeteenistusest vabastamine. Kui sellest aga ei piisa, võtab ta appi "piitsa"," kirjutab analüütik. "Piitsa" esimesi märke on juba näha - näiteks keelas riigifirma Roskosmos juht töötajatel riigist lahkumise. Sõnumivestlustes hoiatavad venelased aga piiriületajaid, et nood mingi hinna eest ei tunnistaks, et on IT-spetsialistid. "Vanduge, et olete humanitaar, siis saate riigist välja," sõnab Galejev.
Tema sõnul peaks Lääs võimalikult palju põgenevaid Vene spetsialiste tööle võtma. Kui aga kõiki palgata ei saa, oleks hea mõte aidata luua neile töökohti Kesk-Aasias ja Transkaukaasias, kuhu nad praegu põgenenud on. "Nende piirkondade majandused on Venemaast tugevas sõltuvuses. Kui Vene majandus kokku kukub, kukuvad nemad järgmisena," märgib Galejev, kelle sõnul on näiteks Kõrgõstan ja Tadžikistan suures sõltuvuses Venemaale tööle läinute poolt koju saadetavast rahast.
"Kesk-Aasias töökohtade loomine lahendab probleemid - esiteks motiveerib see veelgi rohkem venelasi lahkumisotsust tegema, teiseks aga aitab kaasa Kesk-Aasia arengule," märgib Galejev, kelle sõnul tuleks selleks rajada nn tehnoloogiaklastreid.