Kohus lõpetas riigifirmade Tootsi tuulepargi vaidluse menetluse

BNS
Copy
Tootsi Suursoo kinnistul arendatav maismaatuulepark on üks kuuest, mida Eesti Energia 2025. aastaks välja kavatseb arendada.
Tootsi Suursoo kinnistul arendatav maismaatuulepark on üks kuuest, mida Eesti Energia 2025. aastaks välja kavatseb arendada. Foto: Lilli Tölp

Tallinna halduskohus lõpetas neljapäeval Eesti Energia tütarettevõtte Tootsi Windpark OÜ kaebuses Eleringi vastu asja menetluse kompromissi sõlmimise tõttu; vaidlus käis Tootsi tuulepargi taastuvenergia toetuste üle.

Kohus kinnitas kompromissi, mille eesmärgiks oli halduskohtumenetluse lõpetamine ning millega jäeti menetluskulud poolte endi kanda. Pooled on kompromissi korras kokku leppinud, et Eesti Energia loobub oma nõudest tühistada Eleringi taastuvenergia toetuse otsus ning ei nõua vastustajalt uue hinnangu andmist.

Eesti Energia teatas veebruari lõpus, et energiakontserni nõukogu andis Eesti Energia juhatuse initsiatiivil nõusoleku lõpetada kohtuvaidlus Eleringiga.

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus märkis toona, et arvestades energiaturu muutunud olukorda ja seda, et kohtuvaidlusega jätkamise asemel on Tootsi tuulepargiga võimalik näiteks osaleda taastuvenergia vähempakkumisel, oli Eesti Energia jaoks see kompromiss võimalik.

«Nõudlus taastuvenergia järgi on väga suur. Ootus on, et selle suure ja olulise investeeringuga saab nüüd võimalikult kiiresti alustada ja taastuvenergia pakkumist turul suurendada,» rõhutas minister.

Eesti elektri ja gaasi süsteemihaldur Elering otsustas 2020. aasta 15. detsembril, et Eesti Energiale kuuluv Tootsi tuulepark ei saa valmimisel soodsama taastuvenergia skeemi järgi toetust, sest arendaja polnud võtnud endale pöördumatuid kohustusi tuulepargi rajamiseks.

Elering leidis oma hinnangus, et Tootsi tuulepargi projekt ei vasta tingimustele, mille järgi saaks 2016. aasta 31. detsembri seisuga lugeda taotlejat selles investeerimisprojektis töödega alustanuks ja mis võimaldaks taotlejal saada taastuvenergia toetust niinimetatud vana toetusskeemi alusel.

Enne 2017. aastat rajatud tuulepargid saavad 12 aasta jooksul turuhinna toetust 53,7 eurot megavatt-tunnist, mille maksavad kinni tarbijad. Aastas makstakse taastuvenergiatoetust tuuleparkidele kuni 600 gigavatt-tunni toodangu eest ehk maksimaalselt 32,2 miljonit eurot.

Kuna Eleringi otsus tähendas Eesti Energia jaoks miljoneid eurosid saamata jäänud tulu, kaebas Eesti Energia Eleringi otsuse Tallinna halduskohtusse,

Eesti Energia ostis Tootsi tuulepargi 2020. aasta veebuaris, kui energiakontsern võitis Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) korraldatud Tootsi tuulepargi kinnistu avaliku suulise enampakkumise 51,5 miljoni euro suuruse pakkumisega.

Tootsi tuulepargi kinnistu asub Pärnumaal Põhja-Pärnumaa vallas, selle suurus on 160 hektarit ning kinnisasi koosneb 40 katastriüksusest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles