ÜLEVAADE ⟩ Ministeeriumi selgitab: millised sanktsioonid Euroopa Liit on Venemaa suhtes kokku leppinud (3)

PM Majandus
Copy
Vene armee. Pilt on illustratiivne.
Vene armee. Pilt on illustratiivne. Foto: Vladimir Smirnov

Euroopa Liit on leppinud kokku tugevates sanktsioonides, mille eesmärk on tekitada tõsiseid tagajärgi Venemaa majandusele ja riigifirmadele, isoleerida Venemaa finantssüsteem ja piirata Venemaa juurdepääsu tipptehnoloogiale, kinnitab välisministeerium koostatud ülevaates. 

Donetski ja Luganski oblastite okupeerimise järel kehtestati uus sanktsioonirežiim, millega seatakse nendele aladele ulatuslik kaubandusblokaad. Lisaks on külmutatud pea 500 Ukraina rünnaku eest vastutava või Venemaa režiimi toetava isiku vara.

Sanktsioonide kehtestamine on välisministeeriumi kinnitusel toimunud ELis väga kiiresti, mõned sanktsioonid on juba jõustunud, mõned on just kokku lepitud ja jõustuvad täna/homme. Sanktsioonide väljatöötamisel tehti tihedat koostööd ELi lähimate partneritega – Suurbritannia, USA ja Kanadada.

Sanktsiooninimekirja on lisatud pea 500 Venemaa ja Valgevene  isikut (sh president Vladimir Putin ja välisminister Sergei Lavrov, Jevgeni Prigožin pereliikmetega, kaitseminister Sergei Šoigu, endine peaminister ja endine president Dmitri Medvedev, peaminister Mihhail Mišustin, riigiduuma ja julgeolekunõukogu liikmed, Ukraina  ründamisele kaasa aidanud sõjaväelased ja mõned oligarhid).

Nende vara külmutatakse ja neil keelatakse siseneda ELi (EL sisenemise keeld ei laiene Putinile ja Lavrovile). Tulevikule mõeldes lihtsustati ka oligarhide ja nende pereliikmete täiendavat listimist.

Finantssektoris on kehtestatud järgmised piirangud:

  • Keelatud Venemaa riigi, selle valitsuse ja keskpanga finantseerimine.
  • Külmutatud kolme Venemaa panga vara (Bank Rossiya, PROMSVYAZBANK, VEB.RF) ja seati piirangud (laenude andmine, refinantseerimine, väärtpaberite ostmine) teiste pankade (näit. Alfa, Otkritie) ja 9 riigiettevõtetega tehingute tegemisele, kuna need on seotud Venemaa sõjatööstuse toetamisega (Internet Research Agency, Almaz-Antey (lennundus ja kaitse), Kamaz (autotööstus), Novorossiiski kaubanduslik meresadam (laevandus), Rostec (peamiselt sõjasektoris tegutsevad tütarettevõtted), Venemaa raudtee (infrastruktuur), Sevmash (laevaehitus), Sovcomflot (laevandus) ja United Shipbuilding Corporation (laevaehitus).
  • Keelatud on Venemaa kodanike uute üle 100 000 euro mahus deposiitide vastuvõtmine ELi pankades ja piiratud ELi väärtpaberite ostmist, mis mõjutab välisministeeriumi kinnitusel selgelt Venemaa eliiti.

Energiasektoris keelati kõrgtehnoloogia eksport. See ELi ekspordikeeld hõlmab seadmeid ja tehnoloogiat, mida on vaja Venemaa naftatöötlemistehaste ajakohastamiseks.

Transpordisektoris kehtestati kõigi lennukite, lennukiosade ja varustuse Venemaale viimise keeld ning sellega seotud teenuste osutamise keeld. Need meetmed hõlmavad mh õhusõidukite liisimist ja sarnaseid teenuseid. See meede on kiire mõjuga ja tähendab, et Venemaal on keeruline hoida oma lennukeid lennuohutuse mõttes sertifitseerituna.

Venemaa võimekuskärpe eesmärgil on rakendamisel ekspordikontrolliga seotud täiendavad meetmed, eelkõige: ekspordipiirangud kahese kasutusega kaupadele, uutele tehnoloogiatele ja konkreetsetele komponentidele, eksporditehingute rahastamisele.

Sihitud on kaupu, mille abil saaks Venemaa kasvatada oma sõjalist ja tehnoloogilist võimekust (s.h. elektroonikaseadmed, arvutid, telekomi rakendused ja infoturbe seadmed, laserid ja pooljuhid, laevaseadmed, meresõidutehnika). Ekspordikontrolli oluline lisa on uute piiravate meetmete rakendamine lisaks USA, Kanadale ja Suurbritanniale ka Jaapani ja Lõuna-Korea poolt.

Loodi uus Donetski ja Luganski sanktsioonirežiim, mis on väga sarnane 2014. a kehtestatud Krimmi režiimiga. Sellega keelatakse:

  •  kaupade import Donetskist ja Luganskist;
  •  teatud kaupade eksport (alatest maavaradest erinevate seadmeteni energeetika, telekommunikatsiooni, transpordi sektoriteks kasutamiseks.) - investeeringute tegemine (sh kinnisvara ja ettevõtete omandamine)

Täiendava meetmetena, peatab Euroopa Liit ka viisavaba reisimise Venemaa diplomaatilise passi omanikele ja teenistuspassi omanikele, lisaks ka ettevõtjatele/ettevõtlusorganisatsioonide esindajatele, Venemaa valitsusasutuste sh KOV konstitutsioonikohtu ja parlamendiliikmetele, rahvusvahelistel läbirääkimistel ja ametlikel kohtumistel valitsusasutuste osalejatele.

Kavas on Venemaa sanktsioone veelgi karmistada, listida veel isikuid ja ettevõtteid. Kavas on ka karmistada ka Valgevene majandussanktsioone, sest valgevene juhtkond toetas Ukraina ründamist.

Arutelud täiendava 3. paketi osas on alanud, tõdes välisministeerum. 

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles