Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Piima kokkuostuhind tõuseb

Copy
Piimalehmad. Pilt on illustratiivne.
Piimalehmad. Pilt on illustratiivne. Foto: Mailiis Ollino

Piima keskmine kokkuostuhind oli eelmisel aastal 316 eurot tonni eest, mis on viimase nelja aasta kõrgeim; kui eelmise aasta alguses jäi piima hind alla 300 euro tonni eest, siis teisest poolaastast hakkas hind tõusma ja jõudis detsembriks tasemeni 358 eurot tonni eest, millest kõrgem oli hind viimati 2014. aastal.

Piimatoodang moodustab umbes veerandi Eesti põllumajandustoodangu väärtusest ja mõjutab seega oluliselt Eesti põllumajandustootjate majandusseisu, kirjutab statistikaameti analüütik Anton Kardakov statistikablogis.

Kui 2016. aastast on piima kokkuostukogus pidevalt tõusnud, siis kokkuostuhind püsis pikalt madalal. 2020. aasta mais langes see isegi alla 300 euro tonni eest ja püsis sellisena möödunud aasta veebruarini. Sealt alates on hind väikeste kõikumistega tõusma hakanud ja on alates eelmise aasta juulist selges tõusutrendis.

Eesti piima kokkuostuhind jälgib ligilähedaselt Euroopa Liidu riikide trendi ja sõltub suuresti olukorrast välisturul ja välisriikide nõudlusest. Läheb ju arvestatav osa Eesti piimast ja piimatoodetest ekspordiks. Piima keskmine kokkuostuhind jäi möödunud aastal tavaliselt 12-15 protsenti EL-i keskmisest madalamaks.

Kui Eesti keskmine piima hind oli detsembris 358 eurot tonni eest, siis EL-i keskmine oli 413 eurot tonni eest. Veel 2020. aasta jaanuaris paistis Eesti silma väga madala kokkuostuhinnaga, millest madalam oli hind vaid Lätis.

Piima hind.
Piima hind. Foto: Kuvatõmmis.

Eelmise aasta detsembri keskmine hind oli juba kõrgem nii Portugali, Ungari, Horvaatia, Sloveenia, Hispaania kui ka Slovakkia näitajatest, kuid siiski 13 protsenti madalam EL-i keskmisest. Lätis ja Leedus oli piima kokkuostuhind Eestist juba märkimisväärselt kõrgem ehk detsembris vastavalt 397 ja 428 eurot tonni eest.

2021. aastal osteti Eestis põllumajandustootjatelt kokku 799 000 tonni piima, mille eest tasuti põllumeestele ligi 253 miljonit eurot. Kokkuostetud piimast oli 80 protsenti eliit- ja 15 protsenti kõrgema sordi piim.

Kokkuostetud piimast tootsid töötlejad esialgsetel andmetel üle 230 000 tonni erinevaid piimatooteid, sealhulgas 107 000 tonni joogipiima, 47 000 tonni juustu ja kohupiima ning 41 000 tonni hapendatud piimatooteid.

Tagasi üles