Konkurents pangandusturul on kasvanud ning selle tuules on laienenud laenusaajate ring ja laenutingimused on veidi leevenenud. Rahastamisvõimalused on muutunud mitmekesisemaks tänu pangandusvälise finantsvahenduse kiirele kasvule. Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar märkis tänasel pressibriifingul, et suurima viie panga varade osatähtsuselt koguturus on Eestist ELis ees siiski ainult Kreeka.
«Ekstreemsused pole head - kas ainult paar panka või väga palju väikseid panku, kel pole piisavalt kapitali,» märkis Raudsaar. Samas seab juba Eesti väiksus tema sõnul konkurentsile omad piirid.
Ettevõtete hinnangud rahastamise kättesaadavusele on viimase kaheksa aasta kõrgeimal tasemel. Ettevõtete hinnangul on paranenud nii pankade kui ka teiste laenuandjate valmisolek neile laenu anda, märgitakse Eesti Panga ülevaates.
Kõige murelikumad on majutus- ja toitlustus- ning transpordiettevõtted, sest neid on koroonaviiruse levik ja piirangud enim mõjutanud. «Pangad on nende suhtes ettevaatlikud,» tõdes Raudsaar.
Kõige rohkem on rahastamisvõimalustega rahul aga väga aktiivne kinnisvarasektor. Laenude hea kättesaadavuse ja suurenenud nõudluse tuules kiirenes kogu ettevõtlussektori pangalaenude kasv 2021. aasta lõpuks ligi 7 protsendini. Eesti Panga 2021. aasta detsembriprognoosi järgi on lähiaastatel oodata ettevõtete võlakohustuste ligi 8-protsendilist kasvu.
Sissetulekute kasv ja kogunenud puhvrid toetavad majapidamiste laenuaktiivsust ja -võimekust. Samal ajal on pangad eluasemeturul aktiivsemaks muutunud. Kokkuvõttes peegeldub see kiires (üle 9 protsendises) laenukasvus ja selles, et vaatamata kiirele hinnatõusule pole viimase viie aasta jooksul eluasemete taskukohasus ja kättesaadavus märkimisväärselt halvenenud. Nõudlus tarbimislaenude järele on paaril viimasel aastal olnud varasemast tagasihoidlikum. Tarbimislaenude intressimäärad on seni olnud väga kõrged, kuid konkurentsisurve on hakanud neid mõnevõrra allapoole suruma.