IT-süsteeme üle maailma rünnatakse alatasa ning avastatud turvanõrkustest on palju kasu neile, kes üritavad selle abil rikastuda või mõju avaldada. Riigi infosüsteemi amet (RIA) registreerib aastas rohkem kui 20 000 pöördumist ning enam kui 2300 tõsist küberintsidenti, millel on reaalne mõju süsteemile või selle toimimisele.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti sõnul on viimaste aastate jooksul küberruumi ohupilt oluliselt keerulisemaks muutunud ning praegune julgeolekuolukord halvendab seda veelgi enam.
«Sõjaoht Ukrainas võib kaasa tuua ka küberrünnakute sagenemise meie regioonis. Eesti digiühiskond sõltub side- ja infosüsteemide turvalisusest, mistõttu riik ja e-riik on sünonüümid – kui e-riik ei toimi, siis ei toimi ka meie riik. Selles tulenevalt peab iga asutus ja ettevõte, eriti elutähtsat teenust osutav ettevõte pöörama erilist tähelepanu küberturvalisusele,» toonitas Sutt.
RIA peadirektori asetäitja Gert Auväärti sõnul kasutavad küberkurjategijad rünnakuteks avalikustatud turvaauke ehk teisisõnu juba sissetallatud teid. «Kui tehakse avalikuks, et mõnes tarkvaras uks on lahti jäetud ning seal on turvaauk, siis proovitakse kohe ka läbi selle sisse tungida. Värskes aastaraamatus on mitu sellist näidet,» ütles Auväärt.
«Kui haavatavus lubab kaugelt ka süsteemidele käske jagada, siis pole digilahenduste ette ehitatud tugevast uksest tolku, sest pole mingi kunst neist mööda minna. Kõige kriitilisemad ehk nullpäeva nõrkused tuleb esimesel võimalusel kõrvaldada, teine variant on turvanõrkusest mõjutatud süsteemid ja seadmed veebist eraldada,» lausus RIA peadirektori asetäitja.