Eesti sai taas ühe maailmarekordi

PM Majandus
Copy
Võitjate ühispilt Eesti Startup Auhindade 2022 galalt.
Võitjate ühispilt Eesti Startup Auhindade 2022 galalt. Foto: Raul Mee

Eesti startup'i andmebaasi kohaselt tegutseb Eestis 1295 iduettevõtet, mida on ühe elaniku kohta enam kui kuskil mujal maailmas.

Rahvusvahelise Dealroomi raporti andmetel tegutseb Eestis ühe miljoni elaniku kohta 1048 iduettevõtet. Eestile järgnevad Iisrael, kus miljoni elaniku kohta on registreeritud 904 iduettevõtet ja Ameerika Ühendriigid 724 iduettevõttega miljoni elaniku kohta.

Startup Estonia juhi Eve Peetersoni sõnul paistavad Eesti inimesed silma oma ettevõtlikkusega, kuid iduettevõtete arvust tähtsam on sektori panus Eesti majandusse, töökohtade loomisesse ning riigile makstud maksudesse.

Startup Estonia hallatava iduettevõtete andmebaasi on kokkuleppeliselt sisse kantud iduettevõtted, mis on tegutsenud kümme aastat või vähem, mis on orienteeritud kiirele globaalsele kasvule, mille toode või teenus ja ärimudel on globaalselt skaleeritav.

Suurimad tegevusalad, kus tegutsevad Eesti iduettevõtted, on äritarkvara- ja äriteenused (18,5 protsenti andmebaasis olevatest iduettevõtetest); finantstehnoloogiad (13,2 protsenti); tarbijatele suunatud tooted ja teenused (10,9 protsenti); reklaami- ja loometeenused (8,7 protsenti) ning tervise- ja heaoluteenused (8,7 protsenti).

Eesti iduettevõtetest 234 on vanemad kui viis aastat ning 2021. aastal ületas kümne aasta vanuse piiri seitse ettevõtet. Need olid Upsteem.com, Estelon, Edrk, Ganttic, Fututec, Click & Grow ja Kompaktfilter. 2021. aastal toimus ka neli iduettevõtete müüki: Icefire, GetID, SpectX ja AlphaChat.

Startup'i andmebaasi kohaselt on möödunud aastal Eestis loodud 115 uut iduettevõtet ning aasta varem on loodud 195 iduettevõtet.

«Loodud ettevõtete andmed lisanduvad andmebaasi ka tagantjärele. Iduettevõte ei satu selle loomise hetkel andmebaasi automaatselt. Iduettevõtted saavad ise avaldada soovi andmebaasiga liitumiseks ning lisaks teeme jooksvalt seiret uute iduettevõtete tuvastamiseks ja kutsume neid andmebaasiga liituma,» selgitas Peeterson.

Startup Estonia on Eesti iduettevõtete andmeid hallanud üle viie aasta ning kaks aastat tagasi tuldi välja ka uuendatud andmebaasiga. Startup Estonia juhi sõnul on andmebaasiga liitunud iduettevõtted nähtavad nii investoritele, koostööpartneritele ja klientidele kui ka töötajatele.

«Viisime hiljuti andmebaasi kuuluvate iduettevõtete seas läbi tagasisideküsitluse ning meile laekunud vastustest selgus, et Eesti startup'i andmebaasi suurima väärtusena näevad iduettevõtted nähtavust investorite, partnerite ja kogukonna seas (46 protsenti) ja andmetele tuginevat ülevaadet Eesti startup'i ökosüsteemist (34,5 protsenti). Lisaks ütles 29,9 protsenti vastajatest, et andmebaas on neil aidanud leida häid võimalusi, näiteks on nad saanud kontakti investoriga ja investeeringu või leidnud koostööpartneri,» ütles Peeterson.

Eesti startup'i andmebaasi andmete aluseks on iduettevõtete esitatud andmed, Startup Estonia poolt avalikest allikatest kokku koondatud info ning Eesti Maksu- ja Tolliameti andmed. Andmebaasist leiab iduettevõtte nime, registrikoodi ja asutamise aasta, samuti täpsemaid andmeid tegutsemissektori ja kasutatavate tehnoloogiate kohta, toodete ja teenuste kirjeldusi, infot töötajate arvu ja makstud tööjõumaksude, käibe ja investeeringute kohta ning palju muud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles