N, 30.03.2023

Vaata, milline pensionifond sobib sinu vanusega kõige paremini

PM Majandus
Vaata, milline pensionifond sobib sinu vanusega kõige paremini
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pensionifondi õigest valikust selgub, kui palju raha hoiustaja lõpuks teenib.
Pensionifondi õigest valikust selgub, kui palju raha hoiustaja lõpuks teenib. Foto: Willfried Wende/ Unsplash

Paljud pensionikogujad on hädas õige pensionifondi valimisega ja ei oska arvestada valiku puhul oma vanusega. Luminori pensionitoodete arendusjuht Hannes Kuusk selgitab, kuidas klapitada oma vanust ja pensionifondi.

Teise sambasse pensioni kogudes tasub järgida rusikareeglit, mille kohaselt noored riskigu rohkem ja vanemad vähem. Luminori panga statistika kohaselt ei pruugi aga iga viies teise samba pensionifondi investeerivast inimesest teha seda oma vanuse jaoks soovitatava riskitaseme järgi.

«Igal teise samba pensionifondil on oma investeerimisstrateegia, mille põhjal investeeritakse fondi vahendeid eri varaklasside, näiteks aktsiate, võlakirjade jms kombinatsioonina. Valides ebasobiva pensionifondi, mis investeerib liiga palju või vähe aktsiate varaklassi, riskitakse sellega, et investeerimistulemused ei vasta ootustele,» rääkis Kuusk.

Kuna noortel on pensionini veel palju aega, soovitatakse neil valida oma kogumisperioodi jooksul enamjaolt suurema riskiga fondid. Sellised fondid investeerivad tavaliselt kuni 100% varadest aktsiatesse, mis kipuvad olema volatiilsemad ja seetõttu võivad pikas perspektiivis pakkuda suuremat tootlust, kuid ka kõrgemat riski.

Luminori statistika näitab, et umbes 12% alla 55-aastastest klientidest on valinud liiga väikese aktsiate osakaaluga fondi.

Kui aga noored investeerivad liiga konservatiivselt, riskivad nad sellega, et nad ei kasuta ära oma täielikku investeerimispotentsiaali ning üha tõenäolisem on see, et kogutud vahendid ei ole inflatsiooni eest kaitstud ning väärika pensionieaga seotud ootused ei täitu. Luminori statistika näitab, et umbes 12% alla 55-aastastest klientidest on valinud liiga väikese aktsiate osakaaluga fondi.

Konservatiivne investeerija tasub olla vanematel inimestel, kelle pensioniiga on juba lähedal ning kelle investeerimisstrateegia üheks eesmärgiks peaks olema kogunenud varade säilitamine. Samas on osa vanemast elanikkonnast pensioni kogumisel liigselt riskialdis, mis tähendab, et kui neil on vaja kogutud raha pensioniks välja võtta, võib juhtuda, et turul on soovimatu madalseis ja investeerimistulemused ei ole sel ajal rahuldavad. Kuuse sõnul valib üle 60-aastaste vanuserühmas tervelt kuus inimest kümnest liiga riskantseid teise samba fonde.

Märksõnad
Tagasi üles