L, 3.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Ekspert selgitab: kas nüüd võivad vaktsineerimatuse pärast lahti lastud tööle tagasi minna?

PM Majandus
Ekspert selgitab: kas nüüd võivad vaktsineerimatuse pärast lahti lastud tööle tagasi minna?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine.
Koroonaviiruse vastu vaktsineerimine. Foto: Mihkel Maripuu

«Lugesin lehest, et valitsus kaalub koroonatõendi kaotamist 21. veebruarist. Meil nõudis tööandja, et teatud ametikohtadel tuleb end kindlasti vaktsineerida. Kas need, kes pidid töölt seepärast ära minema, võivad nüüd tööle tagasi tulla?» küsib lugeja.

Vastab tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.

Praegu kehtib digitaalne Covid-tõendi esitamise kohustus. Valitsus on väljendanud tingimuslikku seisukohta, et juhul, kui 17. veebruari seisuga on eelneva 10 päeva jooksul haiglasse jõudnud keskmiselt alla 25 sümptomaatilise Covid-19 patsiendi päevas, lõpetab valitsus 21. veebruarist Covid-tõendi nõude kõigile.

Valitsuse võimalik otsus kaotada tõendi nõue ei laiene automaatselt kõikide tööandjate töökeskkondale. Iga tööandja saab ka siis ise otsustada, kas ta nõuab töötaja vaktsineeritust või läbipõdemise tõendit. Tööandjad langetavad otsuse arvestades oma tegevusvaldkonna ja tehtavate tööde eripärasid ning sellega kaasnevaid töökeskkonnaga seotud riske ehk töökeskkonna riskianalüüsi tulemusi.

Valitsuse otsus kaotada tõendi nõue ei laiene automaatselt kõikide tööandjate töökeskkondale. Iga tööandja saab ka siis ise otsustada, kas ta nõuab töötaja vaktsineeritust või läbipõdemise tõendit.

Töökeskkonna riske tuleb hinnata pidevalt ning viia sisse tegelikku olukorda arvestavad muutused. Riskianalüüsi põhjal võib tööandja otsustada, et tema ettevõtte töötajad peavad olema vaktsineeritud koroonaviiruse vastu. Sarnaselt nõutakse osas töökohtades vaktsineeritust ka näiteks gripi, puukentsefaliidi või muude nakkushaiguste vastu. 

Ükski lõpetatud töö- ega teenistussuhe ei taastu automaatselt. Selleks peavad endise töösuhte pooled selget tahet väljendama ja kokkuleppele jõudma. Töölepingu ülesütlemine on töölepingu seaduse mõistes ühepoolne tahteavaldus. Kui see on teisele poolele üle antud, saab selle tagasi võtta ainult avalduse saaja nõusolekul. Sama kehtib ka vastupidi.

Võtame näite, kus töösuhe lõpetati seetõttu, et töötaja ei soovinud ennast vaktsineerida, kuigi tööandja töökeskkonna riskianalüüs seda ette nägi. Endine töötaja saab teada, et töökeskkonna riskianalüüsi tulemusi ja ohutuse tagamiseks rakendatavaid ennetusmeetmeid on muudetud. Nüüd võib inimene võtta oma endise tööandjaga ühendust ja uurida, kas töösuhet saaks jätkata. Tööandjal ei ole otsest kohustust teda tööle tagasi võtta.

Märksõnad
Tagasi üles