Teisipäevase seisuga on ligi 48 000 Eesti peret esitanud kohalikele omavalitsustele taotluse elektri-, gaasi- ja kaugküttearvete osaliseks tasumiseks, mis on mõeldud kuni keskmise sissetulekuga inimestele tavapärasest kõrgemate energiakulude katmiseks.
Omavalitsustele on laekunud 48 000 energiahüvitise taotlust
Riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul jääb keskmine väljamakstud toetussumma 170 euro kanti. Enamik toetusest ehk 91 protsenti on seni läinud elektrikulude katteks, gaasi ja kaugkütte osa moodustab mõne protsendi.
«Omavalitsused on teinud tublisti tööd, olles tänaseks ära menetlenud 23 000 taotlust ja inimestele väljamaksmiseks suunanud kokku ligi neli miljonit eurot,» rääkis minister. «Taotlemine on lihtne – selleks tuleb nimetada pereliikmed, nende sissetulekud ja taotlusele lisada oma tegeliku elukoha arved.»
Olenemata valitsuse kehtestatud uutest meetmetest jätkub arvete hüvitamine samadel alustel kuni kevadeni. Kuni keskmise sissetulekuga pere saab jaanuari kuni märtsi elektri, gaasi ja kaugkütte eest hüvitist taotleda samamoodi kui seni. Arved, mille alusel taotletakse, on sel juhul elektri ja gaasi puhul väiksemad, sest sealt on uue meetme osa automaatselt maha arvatud.
«Kuna uus elektri- ja gaasihinna lagi võtab alates jaanuarist arvetelt natuke maksumust maha, võib taotluste arv kevadeks mõnevõrra langeda ja omavalitsuste koormus alaneda,» prognoosis Aab.
Hüvitise taotlemine
Hüvitist energiakulude katteks saab pere, kelle sissetulekud jäävad alla mediaantaseme. Seda arvutatakse ühe täiskasvanu kohta 1126 eurot kuus, iga järgmise vähemalt 14-aastase inimese kohta 563 eurot ja 13 või nooremate laste kohta 338 eurot, kõik summad netosissetulekuna. Infot selle kohta, kas perel on hüvitisele õigus ning kui suur see võiks ligikaudu olla, saab vaadata rahandusministeeriumi kodulehel asuva hüvitise kalkulaatori abil.
Hüvitatakse 80 protsenti elektri, gaasi ja kaugkütte hinnatõusu osast septembri kuni märtsikuu eest. Toetuse ülempiir kõigi energiakulude peale kokku on 500 kuus ja alampiir 10 eurot taotluse kohta.
Hüvitise taotlemiseks tuleb pöörduda oma rahvastikuregistri järgse omavalitsuse poole. Taotlemiseks on vajalik täita taotlus ja esitada sinna juurde energia tarbimise arved. Omavalitsused soovitavad võimalusel hüvitist taotleda e-kanalite vahendusel ning kohale minna või helistada juhul, kui taotlemisel vajatakse nõu või abi.
Soovitatav on taotlus esitada mitme kuu peale kokku – siis on vaja vähem taotlusi esitada. Mitme kuu peale kokku taotluse esitamine ei vähenda toetuse suurust.