Et koosolekuruumid oleksid pidevalt valmis järgnevateks hübriidkoosolekuteks, on saadaval erinevad tehnikavidinad. Näiteks Barco ClickShare Conference on äriruumidesse loodud juhtmevaba videokonverentsilahendus, mis ühildub kiirelt ruumis oleva esitlustehnikaga. Nii ei ole vaja otsida kaableid või kedagi, kes oskaks tehnilise poole toimima saada. Vastavalt ruumi suurusele saab paigaldada lisamikrofone, mis tagavad distantsilt osalejatele hea kuuldavuse, ning kaamera, mis tagab distantsilt osalejatele kvaliteetse pildi. Kõik on võimalik panna toimima näpuliigutusega.
Esitlustehnika areng viib juhtmed ja häguse pildi
Kui veel mõni aeg tagasi mõisteti sõna «esitlustehnika» all üht lihtsat vahelüli, mis ekraani pildi seinale kuvas, siis praeguseks on süsteemid arenenud ning arvestavad ruumi omapärade, ürituse ja kasutajate vajadustega. Spetsialisti sõnul on aasta-aastalt kasvanud soov projektori asemel kasutada LCD ekraane: «Üsna tavalised on koosolekuruumides 75“–85“-suurused LCD ekraanid ja videoseinad, mis koosnevad näiteks neljast 55“-suurusest LCD ekraanist. See võimaldab näidata 2,5 meetri laiust pilti.» Samas möönab ta, et suuremates ruumides pildi näitamiseks kasutatakse endiselt projektorit. Kuid ka selles vallas on arenguid. «Projektorite maailmas on juba aastaid lamprojektoreid välja tõrjumas laserprojektorid, mis tähendab, et puudub vajadus lambi vahetamiseks, kuna laseriprojektori valgusallika elueaks on 20 000 töötundi,» kiidab Reilson uusi lahendusi. Ajaga kaasas käimine tagab parema kvaliteedi, suurema mugavuse ja pikemas plaanis ka rahalise kokkuhoiu.
Miks üldse on vaja erinevaid lahendusi eri ruumidele? Pilt on ju pilt ja heli on heli? Mis vahe on sellel, kas esitlustehnikat vajatakse elutuppa või klassiruumi? Tegelikult oleneb spetsialisti sõnul ruumist palju ning ruumi eripärasid arvestamata võib tehnika valikuga rappa minna. «Klassiruumis on võimalik nii pildi kui heli edastamiseks vajalik tehnika paigaldada nii, et see on alati töövalmis,» selgitab Reilson. «Elutoa igapäevane funktsioon on teine ja seega tuleb esitluse tarvis hea pildi ja heli edastamiseks seadmed paigaldada, ühendada ja seadistada. See ei ole igaühele jõukohane, lisaks on olulised ruumi valgustus ning taust.» Ta rõhutab, et ruumi esitluse jaoks sobivaks muutmisel on hea konsulteerida spetsialistiga, et tulemus vastaks ootustele.