K, 6.12.2023

Viis nõuannet, kuidas märkamatult sadu eurosid kokku hoida

Mari-Liis Jääger
, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht
Copy
Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Mari-Liis Jääger.
Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Mari-Liis Jääger. Foto: Erakogu.

Kodukulud on kasvanud kõrgemaks kui kunagi varem, kütuse hinnad ja toiduhinnad jätkavad samamoodi tõusu. Kuidas oma igapäevaseid kulusid märkamatult kärpida? Nõu annab Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht Mari-Liis Jääger.

  1. Analüüsi oma kulude-tulude tasakaalu

Et mõista, mille peale raha kulub, on mõistlik esmalt analüüsida, millele kulutad. Pane kas või lihtsasse Exceli-tabelisse kulud, tulud ja kuu eelarve. Tasub proovida ka rakendusi, mis võimaldavad kiirelt ja mugavalt üles märkida kulutused. Proovi näiteks oma kodupanga mobiilirakendust või äppe Monify, Wally, Bilance, Wallet ja Myfinancier, kuhu saad sisestada oma eelarve ja jooksvad kulutused. Nii näed, mille arvelt võiksid kokku hoida ning saad paremini vältida emotsioonioste.

Paljud on tänu eelarve pidamisele avastanud mõttetud, kuid kokku liites suuri kuluartikleid, mille ärajätmise korral elukvaliteet oluliselt ei muutu – näiteks hommikune latte, saiake, võileib. Jättes iga tööpäev tegemata 2,50-eurose kulutuse, teeb see kuus kokkuhoidu 50 eurot ja aastas 600 eurot.

2. Koosta nädalamenüü ja eelarve

Kui suundud iga päev pärast tööd supermarketisse või lähed sisseoste tegema ilma selge õhtusöögiplaanita, siis kipud kulutama märksa enam kui vajalik. Koosta nädala või kolme päeva menüü ja ostunimekiri, sest nii suudad end paremini kontrollida.

Kogumispäeviku grupi liikmed on avaldanud, et toidukuludelt aitab neil kõige paremini säästa korra nädalas e-poest tellimine, sest veebikeskkonnas muutub nädalamenüü koostamine automaatseks ja tellides on kohe silme ees, kui palju toit maksma läheb.

Kodukontoris olles on lihtne eelmise õhtu sööki soojendada, aga kui käid iga päev kontoris tööl, siis tee lõunasöök kaasa. Ja ära unusta peamist: kunagi ei tohi poodi minna näljasena! Lastega poodi minnes lepi enne kokku, et nad saavad osta vaid ühe asja, ning õpeta neid võrdlema kaupade hindasid.

3. Ära maksa telefoni, interneti ja televisiooni eest üleliia

Enamik meist sõlmib sideoperaatoriga lepingu ja hiljem ei kontrolli, kas see vastab tegelikele vajadustele või maksame selle eest üle. Kui avastad, et vaatad televiisorist vaid kolme kanalit, kuid maksad saja eest, siis küsi teenusepakkujalt paremat pakkumist või ehk on turul konkureeriv ettevõte, kes pakub sama teenust oluliselt soodsamalt? Või maksad iga kuu Netflixi eest, aga tegelikult ei jõuagi seda vaadata?

Samamoodi võiksid üle vaadata oma telefonikulud. Kui sama teenust pakub üks ettevõte turul teisest oluliselt mõistlikuma hinnaga, siis võiksid kaaluda tänase partneri väljavahetamist. Kuigi kolme ettevõtte levis pole erilisi erinevusi, võid ometi ühe operaatori juures sama sisu eest maksta oluliselt rohkem.

4. Hoia kokku tarbetutelt lisakuludelt

Vaata, mitu korda oled kuu jooksul sõitnud Bolti või mõne taksoga ja mõtle, kas oleksid saanud samad käigud teha ka ühistranspordiga. 

Tarbetuks kuluks on ka iga päev uue veepudeli ostmine. Enamikes kohtades on kraanivesi täiesti tarbitav. Kui kodune vesi ei maitse, siis on odavam osta endale filterkann, mis eemaldab ebameeldiva lõhna ja maitse.

Üks võimalus säästa nii keskkonda kui ka rahakotti on osta poes käimiseks eraldi riidekott, mis vähendab kile- või paberkoti soetamist. Väikestest kokkuhoidudest kasvab lõpuks suurem summa.

5. Osta asju õigel ajal

Üks kasulik ja laialt levinud nõuanne on see, et tuleks kasutada sooduspakkumisi. Näiteks riiete ostmisel on teada, et jaanuaris-veebruaris hinnatakse eelmise hooaja kaup alla.

Enne ostmist siiski mõtle, kas sul on ikka neid asju vaja või tahad neid lihtsalt sellepärast, et need on odavad. Võid teha ka endale reegli, et enne uut asja ei osta, kui oled kapist 3 vana asja ära müünud.

Kogumispäeviklased kasutavad ka nippi, et panevad e-poes kaubad ostukorvi, aga kohe ära ei tasu ja järgmisel päeval vaatavad üle, kas ikka on neid asju vaja.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles