R, 27.05.2022

Ettevõtlus- ja IT-minister kinnitas 5G sageduskonkursi tingimused

BNS
Ettevõtlus- ja IT-minister kinnitas 5G sageduskonkursi tingimused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Andres Sutt. 
Andres Sutt. Foto: Eero Vabamägi

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt kinnitas avaliku konkursi tingimused sagedusoksjoni korraldamiseks esimeses 5G sagedusalas 3410–3800 MHz ning konkursile läheb kolm sisuliselt võrdset sagedusluba.

«Saame viimaks edasi minna kolm aastat tagasi pooleli jäänud sageduskonkursiga. 5G on pikalt oodatud tehnoloogia, mis saab järgmistel aastatel meie majanduse arengu, tootlikkuse ja konkurentsivõime kasvu aluseks. Tänu ülikiirele andmesidele saavad arenguhüppe teha paljud valdkonnad, nagu näiteks IT ja tehnoloogia, side, meditsiin, transport, aga ka kultuur,» selgitas minister Andres Sutt.

Tema sõnul on sideettevõtjatega peetud konsultatsioonide põhjal lõpuks jõutud lahenduseni, mis tagab konkurentsi turul, kuid võimaldab ka 5G eeliseid maksimaalselt ära kasutada. «Andmeedastuskiirus sõltub sagedusploki suurusest ning sagedusala jaotamine kolmeks osaks võimaldab sideettevõtjatel ehitada üle-eestilisi sidevõrke, võttes samal ajal arvesse ka Venemaa piiranguid,» lisas Sutt.

Kõik kolm sagedusloa võitjat saavad sagedusalas 3410–3600 MHz vastavalt sagedusloale 70 MHz / 60 MHz / 60 MHz nn kasulikku sagedusplokki, kus Venemaa piirangud puuduvad ning sagedusalas 3600–3800 MHz vastavalt sagedusloale 60 MHz / 70 MHz / 70 MHz Venemaa piirangutega sagedusplokki.

Loa saajal on kohustus teha 5G-teenus lõpptarbijatele kättesaadavaks aasta jooksul ning paigaldada kahe aasta jooksul üle Eesti vähemalt 200 tugijaama, millest 100 võivad asuda Harju maakonnas ning ülejäänud maakondades peab olema vähemalt viis tugijaama.

Konkursi tingimused sisaldavad ka viidet 1. veebruarist jõustuvatele infoturbe nõuetele, mida sagedusloa võitnud sideettevõtja sidevõrgus kasutatava riist- ja tarkvara kasutamisel järgima peab.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet taaskäivitab konkursi esimesel võimalusel pärast elektroonilise side seaduse muudatuste jõustumist ehk peale 1. veebruari. Seejärel on sideettevõtjatel 60 päeva aega konkursile registreeruda, peale seda konkurss käivitub ning jagatakse välja sagedusload.

Märksõnad
Tagasi üles