P, 2.04.2023

Möödunud aasta oli tehinguturul rekordiline

PM Majandus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Möödunud aastal liikusid tehinguturul rekordilised summad.
Möödunud aastal liikusid tehinguturul rekordilised summad. Foto: Arvo Meeks

Baltikumi tehinguturul tehti mullu kokku 112 suuremat tehingut koguväärtuses 2,3 miljardit eurot, mis ületab oluliselt aasta varasemat statistikat, mil turul leidis aset 76 samaväärset tehingut 1,2 miljardi euro väärtuses, selgub Ellexi ja Mergermarketi ülevaatest.

2021. aasta tehingumaht Baltikumis on Mergermarketi ajaloo kõrgeim. Tehingute koguväärtus, mis ei hõlma avaldamata väärtusega tehinguid, saavutas kõigi aegade teise positsiooni. Seda ületas vaid 2018. aastal saavutatud 2,8 miljardit eurot, mis saavutati tollal suuresti tänu ühele gigantsele tehingule: Luminori omandamisele Blackstone erakapitali fondide poolt miljardi euro eest.

Mergermarketi aruande kohaselt on turg pärast pandeemia algust taas elavnenud, jätkates 2020. aasta teises pooles alanud trendi.

Ellexi Raidla tehingute valdkonna kaasjuht ja partner Sven Pappi kinnitusel on nad olnud väga hõivatud mitmete äärmiselt mastaapsete tehingutega, milles annavad tooni traditsiooniliselt tehnoloogia-, kinnisvara-, taastuvenergia- ja finantssektorid, kuid elavnenud on ka kapitaliturud.

Mullu deklareeritud tehingute koguväärtust Baltikumis tõstsid kaks suuremat tehingut, mis moodustasid enam kui poole kogusummast – Graanul Invest omandamine Apollo fondide poolt ja Fortumi Baltikumi ettevõtete omandamine Partners Groupi poolt. Investeerimisringidega tegi ilma Bolt, kuhu liikus eelmisel aastal 620 miljonit eurot ja selle aasta alguses täiendavalt 628 miljonit. Börsi uustulnukatest tegi ilma Enefit Green oma rohkem kui 60 000 aktsionäriga.

«Kui pandeemia tabas eriti rängalt selliseid sektoreid nagu meelelahutus, hotellindus, reisikorraldus ja transport, siis telekommunikatsiooni, meedia ja tehnoloogia valdkonna ning infrastruktuuri sektori ettevõtted on jätkuvalt investorimagnetiks, mis meelitavad meie regiooni ka tõeliselt globaalse haardega erakapitali fonde,» ütles Papp.

Eelolevale aastale vaadates on selge, et vähemalt aasta esimeses pooles tehinguaktiivsuse kahanemist karta ei ole.

«Balti riikide majandust ähvardavad samad riskid, mis kogu Euroopat. Jätkuvate COVID-piirangute tõttu süvenevad häired tootmises ja logistikas, energiahindade kasvust tingitud hüppeliselt tõusnud tootmiskulud, sõda õhutavad ähvardused Venemaalt Ukraina ja NATO suunas ning üksikute riikide protektsionistlike meetmete suurendamine läbi regulatiivsete piirangute karmistamise, et tulla toime eelnimetatud teguritega,» rääkis Papp.

Ellex Baltic M&A Monitor analüüsib koostöös Mergermarketiga 2021. aasta Eesti, Läti ja Leedu tehinguturge ning annab ka eesootavale aastale hinnanguid.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles