Boeing investeerib 450 miljonit dollarit õhutakso arendamisse

Ronald Reinap
, reporter
Copy
Wisk Aero õhutakso.
Wisk Aero õhutakso. Foto: Wisk Aero

Lennundusettevõtete plaani kohaselt ei sõida taksod tulevikus enam tänaval, vaid lendavad õhus. USA lennundushiiglane Boeing investeerib nüüd peaaegu pool miljardit dollarit õhutakso idufirmasse.

USA lennukitootja Boeing panustab väikeste õhutaksode tulevikuturule ja investeerib 450 miljonit dollarit (398 miljonit eurot) arendusettevõttesse Wisk Aero. Raha suunatakse muu hulgas tootmise ettevalmistamisse, teatasid ettevõtted esmaspäeval.

Praeguse seisu kohaselt suudab Wiski väike lennuk transportida kaht inimest, selle lennukaugus on umbes 40 kilomeetrit ja kiirus kuni 160 kilomeetrit tunnis. See lendab elektriajamiga ja autonoomselt ehk ilma piloodita pardal. Turvalisuse huvides saab õhusõidukit ka maalt kaugjuhtida ja masinasse on sisse ehitatud langevari.

Wisk ütles, et esimese viie aasta jooksul pärast sertifitseerimist prognoositakse peaaegu 14 miljonit lendu aastas ja rohkem kui 40 miljonit reisijat 20 USA linnas. Ettevõte ei öelnud siiski, millal täpselt see toimub.

2019. aastal asutatud Wisk on Boeingu ja lennukiarendaja Kitty Hawki ühisettevõte, mida rahastab Google'i kaasasutaja Larry Page. Page on viimastel aastatel loonud mitu ettevõtet, kes arendavad väikseid lennumasinaid.

Lennutaksosid arendavad mitmed ettevõtted, sealhulgas Volocopter ja Lilium Saksamaalt. Boeingu suur konkurent Airbus töötab samuti ühe mudeli kallal. Veel on lahtine, kui kiiresti kiidavad ametivõimud õhutaksod heaks ja kui elujõuline on nende ärimudel.

 
Tagasi üles