Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

USA aitab suurendada Eesti spetsialistide tuumapädevust

Copy
Keskkonnaminister Erki Savisaar
Keskkonnaminister Erki Savisaar Foto: Foto: Tairo Lutter Foto: Mihkel Maripuu

Veebruaris algab USA väikeste moodulreaktorite vastutustundliku kasutamise programmi Foundational Infrastructure for Responsible Use of Small Modular Reactor Technology (FIRST) raames kuni septembrini vältav koolitus Eesti spetsialistide tuumaalase pädevuse suurendamiseks.

Selleks sõlmisid Ameerika Ühendriigid ja Eesti kokkuleppe koostööks USA välisministeeriumi väikeste moodulreaktorite vastutustundliku kasutamise programmi FIRST raames. Koolitustel osalevad valdkondlikku puutumust omavate ministeeriumite, nende allasutuste, ülikoolide ja huvirühmade esindajad, teatas keskkonnaministeerium.

Keskkonnaminister Erki Savisaare sõnul suurendavad USA FIRST-i programmi koolitused meie spetsialistide teadmisi arendatavatest väikestest moodulreaktoritest ning aitavad riigil teha tuumaenergia kasutuselevõtu võimaluse osas teadlikku otsust.

«Peame esmalt endale selgeks tegema, milliseid võimalusi tuumatehnoloogia pakub ning teadvustama ka kaasevat vastutust ning kohustusi. Kuna Eestil puudub varasem tuumatehnoloogia kasutuskogemus ning riigil napib vastavas valdkonnas ekspertteadmiseid, siis on USA valitsuse toetus ja abi selles protsessis väga vajalik ning teretulnud,» lausus keskkonnaminister.

Savisaar rõhutas samas, et koolituse korraldamine ei ole mingilgi moel märk sellest, nagu oleks Eesti tuumaenergia või mõne konkreetse reaktoritehnoloogia osas juba oma otsuse teinud.

USA saatkonna ajutine asjur Brian Roraff kiitis Eesti initsiatiivi FIRST programmiga liituda. «FIRST programm pakub mitmekülgset ekspertiisi USA valitsuselt, teadlastelt, riiklikest laboritest ning tootjatelt, et aidata Eesti ametnikel teha otsuseid tuumaenergia valdkonnas viisil, mis ühtiks kõrgeimate rahvusvaheliste tuumajulgeoleku standarditega, turvalisusega, ohutusega ning tuumaainete leviku tõkestamisega. See on oluline otsus ja toetame Eesti kõikide elujõuliste energiatootmise võimaluste kaalumist väga hoolikat,» lausus ta.

Veebruarist septembrini esialgu veebiüleselt toimuvatel koolitustel keskendutakse tuumaohutuse, -julgeoleku ja -materjali kaitsemeetmete teemadele. Tulevastes programmides käsitletakse riikliku tuumaohutuse taristu loomise, kaasamise, tuumaelektrijaama ehitamise ning rahastamise ja asukohavaliku teemasid.

USA välisministeerium käivitas möödunud aastal programmi FIRST, et toetada USA partnerriike tuumaenergia alase võimekuse suurendamisel. Samuti soovib USA välisministeerium tugevdada programmi abiga strateegilisi sidemeid, toetada energiainnovatsiooni ja edendada tehnilist koostööd tuumaenergia infrastruktuuri loomisel.

Eesti avaldas programmiga liitumise soovi sügisel ning üsna pea sai kokku lepitud ka koolitusteemade fookus ja esimese koolitusprogrammi pikkus.

Praeguseks on USA välisministeerium toetanud FIRST projekte kogu maailmas 6,3 miljoni dollari mahus.

Tagasi üles