Süsteem õpib majandussektoreid tundma kahel viisil. Esiteks antakse masinale ette teatud parameetrid, mis iseloomustavad ühe või teise tegevusala ettevõtete majandusnäitajaid ja seejärel võrdleb masin sektoris tegutsevate ettevõttete näitajaid nende parameetritega.
Teiseks, masinale defineeritakse majandussektor ja masin ise otsib andmete pealt välja majandusnäitajaid ja teeb endale selgeks, milline peaks olema selle sektori nii-öelda keskmine, milline on natuke hälbiv ettevõte ja milline on sellisel määral «punasesse» hälbiv ettevõte, keda peaks ka reaalselt hoiatama hakkama.
«Loodavas prototüübis plaanitakse kasutada mõlemat lähenemist. Esimeses etapis seda, et masinale öeldakse ette, mida peab otsima ja milline võiks olla problemaatiline ettevõte. Teises etapis lastakse masin omapead juba välja mõeldud parameetritele lisa otsima, andmeid analüüsima ja selle põhjal järeldama,» kirjeldas Õmblus.
Majandusliku külje pealt on infosüsteemi tehtaval ettevõtete analüüsis kaks poolt, esiteks klassikaline suhtarvuanalüüs ja teiseks majandusanalüütikat, milleks kasutatakse infot, kuidas ettevõtted omavahel rahaliselt suhtlevad – kes kellele kui palju raha maksab.
Varase hoiatuse süsteem on statistikametis veel alles välja töötamisel ja katsetamisel, kuid praeguse visiooni järgi alustab amet klassikalist analüüsi likviidsussuhtarvudest, sest eelkõige likviidsuse puudumine võib tekitada makseraskusi. «Teiseks liigume edasi kapitali struktuuri kirjeldavatele suhtarvudele, mis annavad raamistiku, mille suhtes likviidsust vaadata,» ütles analüütik.
«Kolmandaks toome sisse rentaabluse näitajad, mis on vajalikud, mõista, kui kiirelt ja mis määral suudaks ettevõte oma olukorda parandada. Rentaablus annab analüüsile dünaamilise mõõtme, sest see näitab olukorra muutumist ajas. Viimasena toome sisse esmast efektiivsust kirjeldavad suhtarvud,» rääkis Õmblus.