K, 18.05.2022

Eestis oli detsembris Euroopa Liidu kiireim inflatsioon

BNS
Eestis oli detsembris Euroopa Liidu kiireim inflatsioon
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Püsiv tööjõupuudus avaldab survet palkadele ja seeläbi ka inflatsioonile.
Püsiv tööjõupuudus avaldab survet palkadele ja seeläbi ka inflatsioonile. Foto: Arvo Meeks/Lõuna-eesti Postimees

Euroopa Liidu aastainflatsioon kiirenes Eurostati andmetel detsembris novembri 5,2 protsendilt 5,3 protsendini, Eestis kiirenes inflatsioon aga 8,6 protsendilt 12 protsendini, mis oli ka liidu kõige järsem hinnakasv.

Euroalal kiirenes inflatsioon novembri 4,9 protsendilt detsembris 5 protsendini, selgus Eurostati andmetest. 2020. aasta detsembris oli deflatsioon euroalal 0,3 protsenti, ELis tervikuna aga 0,3 protsendi suurune inflatsioon. Eestis oli tunamullu detsembrikuu inflatsioon 3,2 protsenti.

Nendest euroala liikmesriikidest, mille kohta on Eurostatil andmed, oli inflatsioon detsembris 2,6 protsendiga aeglaseim Maltal, järgnesid 2,8 protsendiga Portugal ja 3,2 protsendiga Soome. Kiireim aastainflatsioon oli peale Eesti Leedus, 10,7 protsenti, 8-protsendise näitajaga järgnes Poola.

Kuuvõrdluses langes inflatsioon seitsmes liikmesriigis, püsis samal tasemel kahes ning tõusis 18 riigis.

Euroala inflatsiooni kiirenemisesse panustasid detsembris enim 2,46 protsendipunktiga energiahinnad. Järgnesid 1,02 punktiga teenused, 0,78 punktiga tööstuskaubad ning 0,71 protsendipunktiga toidu-, joogi- ja tubakakaubad.

Euroopa Keskpank (ECB) seadis 22. juulil toimunud rahapoliitika nõukogu istungil uueks sümmeetriliseks inflatsioonieesmärgiks 2 protsenti keskpikas plaanis. Varem oli selleks veidi alla 2 protsendi. ECB teatel võib tulla üleminekuperiood, mil inflatsioon uut 2-protsendist eesmärki mõõdukalt ületab.

Märksõnad
Tagasi üles