Hinna maandamise instrumentide ehk FTRide (Financial Transmission Rights) vajadust hindavad regulaatorid (Eestis konkurentsiamet) regulaarselt ja neid saab pakkuda vaid juhul, kui mõlema riigi regulaatorid on sedasi määranud ja süsteemihaldurid ainult koos (st Elering üksi ei tohi piiriülese hinnariski instrumente pakkuda).
Varem Eesti-Soome piiril vajadust ei olnud, sest Eesti ja Soome hinnapiirkondade hinnaerinevused olid väikesed või puudusid üldse. Olukord muutus CO2 hinna tõustes ja 2020. aasta väga madalate elektrihindade ajal, kui Põhjamaade odav taastuvenergia tõrjus Baltikumi turult välja siinsed fossiilsed elektritootjad.
2021. aastal tellis konkurentsiamet koos Soome regulaatoriga uue analüüsi, kus leiti, et vajadus uue instrumendi järele on olemas.
Elering ja Fingrid on alates sellest otsusest tegelenud hinnamaanduse instrumendi loomisega Estlinkide kaudu ülekantavale võimsusele. Oluline on märkida, et süsteemihaldurid saavad teha reeglistiku taolise instrumendi loomiseks, aga selle kinnitavad Eesti ja Soome regulaatorid. Instrumendi loomine seisab hetkel regulaatorite taga, kes ootavad vastust Euroopa regulaatorite ühendusest ACER.
Seaduses määratud avalikke konsultatsioone, kooskõlastamisprotsessi, nõutud tähtaegu ja oksjoniplatvormi IT-arendust arvesse võttes toimuvad oksjonid Eesti-Soome FTR 2023. aasta võimsusele.
FTRi loomine ei ühtlusta otseselt elektri hindu, küll aga võimaldab see maandada turuosaliste hinnariski, kes on oksjonilt ostnud endale hinnamaandusinstrumente. Hinnavahe tekkimisel tehakse FTRi tagasimakseid instrumendi ostjatele. Näiteks Elering müüks 100MW Eesti-Soome FTRi ja oksjonil kujuneb hind 10 EUR/MWh. Elering maksab FTRi ostnud turuosalisele tagasi mistahes tegeliku hinnaerinevuse. Näiteks kui tegelikult kujuneb Eesti ja Soome börsihinna erinevuseks 5 eurot, siis turuosaline on maksnud FTRi eest 10 eurot, aga Eleringilt saab 5 eurot, ehk ta on riski maanduse eest maksnud peale 5 eurot. Kui tegelik hinnaerinevus on 18 eurot, siis Elering maksab turuosalisele 18 eurot ehk turuosaline on saanud tulu 8 eurot.
Oluline on märkida, et kuna FTR müüakse oksjonil ja turuosalised, kes FTRiga hinnariski soovivad fikseerida, teevad oma pakkumise, hinnates, kui suureks hinnaerinevus võib kujuneda, siis tegelikkuses toimiva turu korral kujuneb FTRi hind ligilähedaselt võrdseks tegeliku hinnaerinevusega ehk FTRi ostnud turuosaline ega Elering ei saa midagi soodsamalt, ei kanna kahju ega teeni lisatulu. Samas see võimaldab turuosalisel fikseerida, et hinnaerinevus Eesti ja Soome vahel ei ületa tema jaoks kuluna FTRi hinda.