Nõgene: turg ei kujunda elektri hinda, hinda kujundab Eesti Energia (41)

PM Majandus
Copy
Paavo Nõgene.
Paavo Nõgene. Foto: Madis Veltman

Tallinki juhi Paavo Nõgene sõnul ei kujunda elektri hinda Eestis mitte turg, vaid Eesti Energia.

«Meile öeldakse, et hind kujuneb turul, aga keegi ei käsi Eesti Energial müüa turule elektrit kallilt, kui omahind on suurusjärgus 30 eurot megavatt-tunnist. Lisades sellele 82 eurot CO2 kvoodi eest on hind kokku 112 eurot megavatt-tunnist,» selgitas Nõgene.

Homme on elektri hind Eestis 152 ja täna 182 eurot. Kui CO2 kvoot Eesti Energiale kompenseerida oleks hind 82 eurot odavam.

«Minu arvates ei kujunda turg hetkel hinda, vaid Eesti Energia kujundab suure tõenäosusega meie regiooni turuhinna,» märkis Nõgene.

Tänane ja homne NordPool energia liikumine on sisuliselt sama: Soomest tuleb sisse, Eestist läheb Lätti edasi nii palju, kui juhe läbi laseb.

Nõgene hinnangul on õigustatud küsimus, mis hinnaga müüb Eesti Energia täna ja homme börsile elektrit, mis kujundab enamuses Eesti tänast ja homset kõrget hinda.

«Valitsus näeb kurja vaeva, et leida moodust, kuidas toetada inimesi. Teeks kõigepealt selgeks, kes seda hinda tingib ja milline on Eesti Energia enda tootmisüksuste roll selles,» ütles Nõgene.

Tagasi üles