«Energiahindade hüppeline kasv näitab selgelt, et Eesti vajab elektriturureformi. Elektriturureformiga saavad inimesed valikuvabaduse osta elektrit börsiväliselt ning riik kompenseerib tootjale CO2 kvoodi hinna. Sellisel juhul jääks prognoositav hind kodutarbijatele 50 eurot mWh (5 senti kwh) kohta, mis on kordades odavam praegusest hinnast.
Suurtest arvetest muserdatud tarbijad peavad pöörduma omavalitsuste poole, kus sõltuvalt omavalitsusest on info erinev - alates taotluste vastu võtmise kuupäevadest, lõpetades arvesse võetavate tulude selgitustega. Inimesed tõlgendavad, küsivad, eksivad ja omavalituste ametnikud tõlgendavad, küsivad ja eksivad. Rahul ei ole keegi.
Sellise totra toetussüsteemi välja mõtlemiseks kulus valitsusel neli kuud. Toetusele kvalifitseeruvad ja kadalipu läbivad hädas inimesed hakkavad heal juhul toetust kätte saama järgmisel kuul. See tähendab, et juba neli kuud on inimesed pidanud maksma üüratuid gaasi-, elektri- ja soojaarveid, kuid riik pole olnud võimeline abi pakkuma ega ka pikema perspektiiviga lahendust leidma,» kirjutas erakonna esimees Helir-Valdor Seeder täna oma sotsiaalmeediapostituses.
Isamaa kommunikatsioonijuht Karl Sander Kase kinnitas, et Isamaa ettepaneku kohaselt peaksid elektrimüüjaid hakkama pakkuma väiketarbijatele võimalust osta elektrit universaalteenusena börsiväliselt, kusjuures riik hüvitaks nende tarbitud energia osa CO2 kvoodi maksumusest. Väiketarbijatel säiliks sealjuures valikuvabadus, milliselt elektrimüüjalt elektrit osta.
Eelnõu seletuskirja kohaselt laekub CO2 kvoodi tulu järgmisel aastal eelarvesse üle 300 miljoni euro. «Kui arvestada kodutarbijate ja direktiivi tähenduses väikeste ettevõtete elektritarbimise osaks kuni ca 5 teravatti, siis hinnavõit tarbijatel oleks järgmisel aastal vähemalt 250 miljonit eurot,» seisab eelnõus. See tähendab, et vastava summa võrra oleks järgmise aasta eelarve tulude pool väiksem.