P, 26.03.2023

Ellex Raidla: Eesti tehinguturg järgis mullu enamasti maailmatrende

BNS
Ellex Raidla: Eesti tehinguturg järgis mullu enamasti maailmatrende
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ellex Raidla partner Risto Vahimets.
Ellex Raidla partner Risto Vahimets. Foto: Aivo Kallas

Ellex Raidla välja antav tehinguturu analüüs märkis 2021. aasta teist poolaastat kokku võttes, et nii aktiivsemad valdkonnad kui ka mahtude järjepidev kasv järgivad Eestis kogu maailma trende ning seda on oodata ka sel aastal.

2021 jääb kogu maailmas ajalukku tehingutebuumi aastana, sisaldades rekordarvu tehinguid aasta jooksul, rekordväärtuses tehinguid aasta jooksul, löödi ka tehinguväärtuste rekordid kulumieelse ärikasumi (EBITDA) kordajate koha pealt, teatas Ellex Raidla.

Eestis on teise poolaasta tehinguturu mahud viimased kolm aastat järjepidevalt kasvanud, vastavalt 91 tehingult 2019. aastal 113 tehinguni 2021. aastal, kuid esimesele poolaastale jäid viimased kuus kuud alla 9 tehingu võrra.

Sektoritest toimus enim tehinguid riskikapitali valdkonnas, seda lausa 37 protsendi ulatuses, järgnesid kinnisvara 11 protsendi ja kaubandus 10 protsendiga ning infotehnoloogias 8 protsendiga. Energeetikasektori tehingud ulatusid 7 protsendini, meelelahutuse-, meedia- ja turundussektori tehingute osakaal jäi viimase kuue kuu jooksul 6 protsendi raamesse, 4 protsenti moodustasid tehingud nii transpordi kui ka põllumajanduse valdkondades. Meditsiini- ja farmaatsiasektori tehinguid oli kolme protsendi ulatuses.

Ellex Raidla partneri Risto Vahimets ennustab edaspidi rohepöörde ja kliimamuutuste tehingute tõusu olulisimate sekka. «Kindlasti jätkub 2022. aasta tehingutes uue raha lisandumisest majandusse ka inflatsiooni eest peitumise trend ning valdkondades, kus oleme küpsemad, peegeldub jätkuvalt ka mujal maailmas toimuv,» märkis Vahimets.

Partner Sven Papi sõnul ei näidanud 2021. teine poolaasta valdkondade koha pealt võrreldes aasta esimese poolega muutusi – jätkuvalt oli tehinguaktiivsus koondunud energeetika ja infrastruktuuri ja tehnoloogia valdkonda.

«Nii läheb ka 2022. aastal ning aktiivsena püsivad ka kinnisvara- ning meditsiini-ja farmaatsiasektorid. Uue prioriteetse sektorina on nimetatud deeptech'i ja teaduspõhise äri olulisuse kasvu,» prognoosis Papp.

Ühtlasi oodatakse turul uue võimalusena, et varem või hiljem peaks siiski hakatama pakkuma tervisekriisis räsida saanud ettevõtteid ja varasid, mida siiani ei ole hoolimata juba teist aastat kestvast globaalsest pandeemiast veel juhtunud.

Ellex Raidla tehinguradar ilmub pärast iga poolaasta lõppu, analüüsides Eestis toimunud suuremate tehingute tagamaid ja põhjuseid ning prognoosides järgmiste perioodide võimalikke arenguid.

Märksõnad
Tagasi üles