L, 21.05.2022

Ekspert selgitab: kas töötasu alammäära tõusu pärast tuleb töölepingud ümber teha?

PM Majandus
Ekspert selgitab: kas töötasu alammäära tõusu pärast tuleb töölepingud ümber teha?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rahakott.
Rahakott. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Uuest aastast tõusis töötasu alammäär. Kas peame nüüd ka töölepinguid muutma? Kas töötasu alammäära tõus kehtib ikkagi kõigile töötajatele, isegi kui töölepingud pole muudetud ja töötajaid pole teavitatud, küsib lugeja. 

Vastab tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Sandra Kuus:

Töölepingu seaduse järgi lepivad töötaja ja tööandja töölepingu kirjalikus dokumendis kokku töötasu suuruses. Töötajad peavad teadma, kui suurt töötasu neile makstakse.

Vabariigi valitsuse kehtestatud alammäärast madalamat töötasu maksta ei tohi. Alates 1. jaanuarist 2022. a on kuutasu alammääraks täistööajaga töötamise korral 654 eurot ja tunnitasu alammääraks 3,86 eurot.

Kui lepingus on kirjas, et töötajale makstakse töötasu alammäära, peab töötaja ka teadma, kui suur see on. Lepingusse võiks märkida, kui suur see hetkel on ning selgituse, et töötasu alammäära muutumisel saab töötaja töötasu uue määra alusel. Samuti võiks märkida, kust leida infot kehtiva töötasu alammäära kohta. Määra muutumisest peab tööandja töötajatele teada andma näiteks e-kirjaga või teatega kõigile töötajatele kättesaadavas infosüsteemis. Oluline on, et töötajateni see info jõuaks. Töölepinguid muutma ei pea.

Töötajal on igal juhul õigus töötasu alammäära tõusule, isegi kui tööandja pole võtnud vaevaks töötajaid sellest teavitada.

Töötasu alammäär muutub 1. jaanuarist 2022, mis tähendab, et 2021.a detsembrikuu töötasu arvestatakse veel vana alammäära alusel.

Märksõnad
Tagasi üles