Eestis on väljastatud üle 600 000 Smart-ID

BNS
Copy
Urmo Keskel tutvustab SmartID-d.
Urmo Keskel tutvustab SmartID-d. Foto: Mobiilifoto

SK ID Solutionsi elektroonilise identifitseerimise lahendusega Smart-ID on Eestis liitunud 611 344 inimest, kogu Baltikumis on kasutajaid üle 3,1 miljoni.

Lätis kasutab Smart-ID-d pisut üle ühe miljoni inimese, Leedus aga 1,5 miljonit inimest, selgub Smart-ID kasutajate statistikast.

Mobiil-ID on teisipäevase seisuga id.ee andmetel väljastatud Eestis 251 569 kliendile. Mullu detsembri lõpus oli Smart-ID-l aga 544 000 ning mobiil-ID-l 244 000 kasutajat.

Tuleval suvel, 30. juunil lõppeb leping mobiil-ID senise teenusepakkujaga SK ID Solutionsiga, ent kasutajate vaates ei muutu esialgu midagi. Riik toetab mobiil-ID-d edasi veel viis aastat pärast lepingu lõppemist. Seega teenuse kasutajad lähiajal selle kadumist kartma ei pea.

2020. aasta jaanuaris alustasid riigi infosüsteemi amet (RIA) ja politsei- ja piirivalveamet (PPA) uue mobiil-ID hanke ettevalmistust. Soov oli hankida uutlaadi lahendust, mis oleks SIM-kaardi vaba ja toimiks jätkuvalt mobiilsel seadmel.

Tänavu detsembris kuulutas RIA hanke läbikukkunuks, kuna pakkumuse tegi vaid Belgian Mobile ID, ent see ei vastanud ootustele ning ületas ettenähtud eelarvet. RIA sõnul töötatakse praegu koos partnerasutustega lahenduse kallal, mis tagaks mobiil-ID jätkamise ning paralleelselt hakatakse arendama uudset riikliku m-ID vahendit, mis kohanduks ka Euroopa Liidu e-identiteedi tulevikus planeeritud arendustega.

SK ID Solutions loodi 2001. aastal. Ettevõte on Eesti riigi partner sertifikaatide väljastamisel isikut tõendavatele dokumentidele, sealhulgas ID-kaart, mobiil-ID, Digi-ID, elamisloa kaart ja e-residendi Digi-ID. 2017. aasta alguses tõi SK turule Smart-ID. SK ID Solutions teenindab ligi 1000 organisatsiooni.

Ettevõtte osanikud on võrdselt 25 protsendiga Swedbank AS ja SEB Pank AS ning 50-protsendise osalusega Telia Eesti AS.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles